Nierzadko zdarza się, że ludzie kupują dla siebie i swojej rodziny nowe mieszkanie deweloperskie, w którym będą mogli zamieszkać. Czy jednak jest to dobry pomysł?
W niektórych przypadkach warto to zrobić. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli cena mieszkania jest niższa niż to, co zapłaciłbyś za równoważne mieszkanie na wolnym rynku. Jeśli szukasz dobrej oferty mieszkania deweloperskiego to warto zajrzeć na stronę https://proneko.pl/. Ale w innych przypadkach możesz uzyskać znacznie lepszą wartość, wynajmując istniejące mieszkanie zamiast kupować. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:
Czy potrzebujesz dużego mieszkania, czy możesz poradzić sobie z czymś mniejszym? Ile sypialni potrzebujesz? Czy chcesz mieć balkon lub taras? Czy lokalizacja jest ważna? Jeśli szukasz dużego mieszkania, często lepiej jest wynająć istniejące niż kupić. Nowe mieszkania są zazwyczaj mniejsze niż starsze, mają też mniej udogodnień. Jednak jeśli lokalizacja jest ważna, nowe inwestycje mogą być warte rozważenia. Jeśli nie potrzebujesz dużo miejsca i możesz żyć z mniej wymyślnymi udogodnieniami (takimi jak balkony czy tarasy), wynajem istniejącego mieszkania może być tańszy w dłuższej perspektywie.
Co inni ludzie płacą za podobne mieszkania w tej samej okolicy? Czy istnieją jakieś zniżki dostępne u deweloperów lub w bankach uczestniczących w programie? Najlepszy czas na zakup jest wtedy, gdy ceny są nadal niskie. Może to być trudne do przewidzenia, więc generalnie lepiej poczekać, aż pojawią się jakieś dowody na wzrost cen w obszarze, w którym chcesz kupić. Kiedy ceny zaczynają znacząco wzrastać, a nowe inwestycje zaczynają się otwierać, zazwyczaj jest już za późno – ceny już gwałtownie wzrosły.
Ile będzie kosztował Twój kredyt hipoteczny każdego miesiąca, wliczając w to oprocentowanie i opłaty eksploatacyjne? Jeśli kupujesz nowe mieszkanie, deweloper może zaoferować Ci nieoprocentowaną pożyczkę na dwa lub trzy lata. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na miesięcznych płatnościach hipotecznych podczas oczekiwania na wzrost wartości nieruchomości. W niektórych przypadkach deweloperzy zapewniają również dodatkowe rabaty w wysokości do 20% od ceny katalogowej swoich mieszkań.