Pixabay/pexels.com
Wilgoć, a następnie pleśń w domu może być spowodowana różnymi czynnikami. Niepoprawna izolacja podłogi, nieszczelny dach to tylko niektóre z przykładów odpowiadające za wnikanie nadmiaru wilgoci. Mimo tego, iż pleśń kojarzona jest głównie z budynkami wiekowymi czy też wymagającymi remontu, spotkać ją możemy i w nowoczesnym budownictwie. Jak zapobiegać jej powstawaniu i efektywnie chronić nasz dom?
Ład i porządek w mieszkaniu zwiększa jego sterylność i jednocześnie minimalizuje powstanie określonych zanieczyszczeń. Codziennym sprzątaniem domu zajmować mogą się jego wszyscy domownicy, w momentach czasu wolnego. Podział obowiązków na parę osób, zamiast na jedną, spowoduje, iż każdy będzie miał przydzielone wyłącznie parę zadań do wykonania. Niemniej jednak same generalne i regularne porządki w walce z pleśnią nie pomogą. Kluczowa będzie tutaj sprawna wentylacja, jeśli nawilgocenie budynku spowodowane jest czynnikami wewnętrznymi (jak za duża temperatura w pomieszczeniach utrzymująca się przez kilka dni czy zbyt duża wilgoć powietrza – są to warunki, w których pleśń rozwija się ekspresowo).
Alternatywą do walki z pleśnią w mieszkaniu mogą być firmy sprzątające, jak: https://stefpolcleaning.pl. Zazwyczaj tacy usługodawcy posiadają w swojej ofercie wiele modelów sprzątania – od indywidualnych zleceń, przez pranie dywanów czy ozonowanie (czyli ekologiczną dezynfekcję). Istotne jest jednak to aby nie tylko reagować, ale i zapobiegać. To jest, jeśli pleśń jest następstwem przecieków w konstrukcji mieszkania spowodowanych błędami wykonawczymi, trzeba poradzić sobie i z nimi. W innym przypadku walka z wilgocią da nam krótkoterminowe efekty.