W prywatnych domach meble kuchenne najczęściej wytwarzane są drewna, a blaty z płyt wiórowych pokrytych laminatem. Jeśli chodzi o zlewozmywaki, obecnie największą popularnością cieszą się produkty kompozytowe, powstające z mieszaniny rozdrobnionego granitu, żywicy oraz barwnika. Co ciekawe do wyposażenia restauracji stosuje się zupełnie inne materiały.
Najczęściej korzysta się ze sprzętów oraz urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej, które charakteryzują się trwałością oraz łatwością w czyszczeniu. Istotne znaczenie ma również dobry stosunek jakości do ceny. Z tych właśnie powodów w większości restauracji znaleźć więc można meble kuchenne, blaty oraz szafki wiszące ze stali nierdzewnej. Ten sam materiał jest także wykorzystywany do produkcji pieców, chłodziarek, czy zlewów gastronomicznych.
W związku z tym, że stal nierdzewna to materiał, który można w łatwy sposób formować, producent zlewu gastronomicznego zwykle daje możliwość zamówienia produktu pod konkretny wymiar kuchni. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które umożliwia stworzenie zlewu idealnie pasującego do danego wnętrza.
Poza stalą nierdzewną elementy wyposażenia restauracyjnej kuchni mogą być również wykonane z innych materiałów. Kucharze w restauracjach bardzo często korzystają z emaliowanych blach, które mogą być umieszczane w piecach lub piekarnikach. Emaliowane blachy nie tylko dobrze przewodzą ciepło, ale również zapobiegają przywieraniu potraw, dlatego są łatwe w czyszczeniu.
W restauracyjnych kuchniach coraz chętniej korzysta się również z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Z materiału tego najczęściej wykonane są pojemniki do przechowywania żywności lub deski do krojenia. Tradycjonaliści nadal chętnie korzystają także z drewnianych desek do krojenia. Decyzja o wyborze materiałów do wyposażenia restauracji w dużym stopniu zależy od restauratora oraz budżetu, jakim dysponuje.