Co to jest turbosprężarka i jak działa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Turbosprężarka to wciąż bardzo popularne rozwiązanie na to, by silnik samochodu mógł wykorzystywać swoja maksymalną moc, a jednocześnie zużywać niezbyt dużą ilość paliwa. Początkowo montowano ją głównie w autach sportowych, aby były one szybsze, a jednocześnie zachowały mniejszą masę całkowitą. Czym dokładnie jest turbosprężarka?

Turbosprężarka to mechaniczne urządzenie, które stosuje się, aby zwiększyć moc silnika samochodu.  Jest napędzana przez własne gazy wylotowe, powoduje także zwiększanie ilości powietrza, jaka jest dostarczana w określonej jednostce czasu do cylindrów. Turbosprężarka składa się z turbiny oraz sprężarki. Pierwsza jest częścią zimną, a druga gorącą (w turbinie przepływające gazy mają niską, a w sprężarce wysoką temperaturę).

Zarówno turbina, jak i sprężarka ma wirnik, są one połączone jednym wspólnym wałem. Obie strony turbosprężarki są zabudowane w dwóch kadłubach (mają kształt ślimaka), a trzeci scala je na środku. Uzupełnieniem konstrukcji tego urządzenia są ślizgowe oraz oporowe łożyska, uszczelniające pierścienie i olejowe kanały.

Jak działa turbosprężarka? Gazy wylotowe, które skierowane są na turbinę, napędzają wirnik sprężarki – ta wtłacza większą ilość powietrza do cylindrów. Dostarczana w ten sposób do tych elementów większa ilość tlenu sprawia, że w tej samej objętości komory silnika spala się większa ilość paliwa, a to wpływa na większą moc silnika.

Turbosprężarka jest narażana na działanie wysokiej temperatury i dużej siły, dlatego wymaga stosowania odpowiednich środków smarnych, aby mogła zachować swoją sprawność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*