Starsi kierowcy pamiętają, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych samochody wyposażone były jedynie w opony całoroczne. Dbając o bezpieczeństwo kierowców w okresie zimowym wprowadzono obowiązek używania opon zimowych. Takie rozwiązanie przyczyniło się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także, dzięki zastosowaniu mieszanek gumowych odpowiednich do temperatury znacznie poprawiło komfort jazdy. Niestety, obowiązek ten spowodował wiele niedogodności dla użytkowników dróg. Wzrosły koszty utrzymania pojazdu, z uwagi na konieczność dwukrotnej wymiany opon, nie wspominając już o straconym czasie spędzonym w kolejkach do zakładów oferujących wymianę opon.
Kwestią czasu było przecież jedynie uzyskanie mieszanki gumowej przystosowanej do zmiennych warunków klimatycznych oraz zastosowanie w niej bieżnika spełniającego wymogi zarówno bezpiecznej jazdy w warunkach letnich jak i zimowych. Nie bez znaczenia było jednak uzyskanie stosowanych homologacji, dzięki czemu opony całoroczne są obecnie dopuszczone do użytkowania w strefach, w których obowiązek posiadania opon zimowych jest ściśle egzekwowany. Przykładowo, w oponach firmy Nexen zastosowano zróżnicowany układ bieżnika doskonale radzący sobie zarówno w warunkach suchej powierzchni, jak i w porze deszczowej i zimowej.
Dlaczego opony całoroczne?
Bez wątpienia zakup opon całorocznych przynosi oczekiwane dla klientów oszczędności:
– czasu, dzięki uniknięciu potrzeby dwukrotnej rocznie wymiany opon i spędzenia czasu w zakładach wymiany;
– finansowe – koszty wymiany opon oraz ich wyważenia stale rosną i stanowią coraz większe obciążenie budżetu rodzinnego;
– wynikające z konieczności zakupu tylko jednego kompletu opon.
Pomimo, że opony całoroczne są nowością na polskim rynku, nie brak firm zajmujących się ich dystrybucją. Przykładem firmy z tradycjami, jednocześnie dbającej o zadowolenie klientów oczekujących wprowadzenie nowinek jest Handlopex, posiadająca w swojej ofercie szeroką gamę opon całorocznych wszystkich uznanych producentów.