Domowe porządki – prawidłowe czyszczenie konsoli

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o dobry stan techniczny sprzętu elektronicznego jest bardzo ważne, gdyż ma bezpośredni wpływ na jego długowieczność. Zaniedbany może ulegać częstym awariom, z którymi nie zawsze możemy poradzić sobie sami. Warto jest dbać o czystość wokół konsoli, jak również o sam sprzęt, bo zakurzony i narażony na brud może ulegać przegrzaniu. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych porad dotyczących tego, w jaki sposób należy dbać o czystość konsoli.

Czyszczenie konsoli

Współczesny sprzęt bardzo często tworzony jest w taki sposób, by utrudnić nam jego serwisowanie i naprawy w warunkach domowych. Warto więc dbać o jego czystość. To zmniejszy ryzyko wystąpienia awarii. Podstawową sprawą jest odpowiednie umiejscowienie konsoli, tak by miała dobrą cyrkulację powietrza oraz znajdowała się w miejscu o jak najmniejszym zakurzeniu. Jak jednak wiadomo z czasem i w najczystszym mieszkaniu nasz sprzęt złapie trochę kurzu lub brudu i trzeba go wtedy przeczyścić. Zacząć należy od odłączenia go od sieci energetycznej, co zapewni bezpieczeństwo nam oraz konsoli. Do czyszczenia używać należy jedynie suchych szmatek. W żadnym wypadku nie należy używać wody, ani mokrych, nasiąkniętych płynami ścierek. Również należy uważać na to, by nie wsunąć nic w otwory wentylacyjne, co mogłoby w nich zostać i uszkodzić podzespoły znajdujące się wewnątrz.

Serwisowanie konsoli

Jeżeli boimy się o uszkodzenie konsoli podczas czyszczenia, możemy oddać ją do serwisu, który za drobną opłatą zrobi to za nas. Serwis konsol sprawdzi i przeczyści konsolę odpowiednimi preparatami, nie uszkadzając przy tym żadnego z jego elementów. Jest to szczególnie ważne w przypadku konsol, które posiadamy już od dłuższego czasu. Starsze modele konsol lubią się przegrzewać więc w przypadku, gdy generują zbyt dużą temperaturę lub samoistnie zaczynają się wyłączać przy bardziej wymagających graficznie grach. Warto je wtedy oddać w ręce profesjonalistów. Serwis Xbox może podjąć się wymiany pasty termo-przewodzącej, która obniża temperatury powstające wewnątrz sprzętu. Można to zrobić samemu w domu, ale w przypadku nawet drobnej pomyłki uszkodzenia mogą być znacznie większe niż tylko te od wysokiej temperatury. Serwis konsol zrobi to za niewielkie pieniądze, a przy tym dobierze odpowiednią pastę do naszego Xboxa.

Dobrze wyczyszczony sprzęt elektroniczny posłuży nam jeszcze długo po wygaśnięciu gwarancji. Warto więc poświęcić co jakiś czas kilka minut i zadbać o niego, aby mógł przynosić nam radość z gry przez długie lata. Zniknie wtedy obawa, że pewnego ranka wyda z siebie ostatni oddech i będzie wymagać wymiany na nowy model, co wiązać się będzie z dużo większymi kosztami niż serwis i naprawa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*