Jak dobrze malować ściany ?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Malując ściany na inny kolor można bardzo szybko zmienić całą stylistykę mieszkania lub też optycznie je powiększyć. Jednak zdarzają się farby lepszej i gorszej jakości, które nie kryją równo, robią zacieki czy też poprzedni kolor prześwituje. Z kolei gęstsze farby mogą bardzo ładnie kryć, ale długo schnąć. A do tego może się okazać, że to wcale nie problem z farbą, a brak umiejętności malowania. Niestety nie wystarczy wałek i puszka farby, aby dobrze pomalować ściany.

Przygotowanie nowych ścian

Bardzo ważne jest samo przygotowanie ścian. Okazuje się jednak, że jeśli w mieszkanie był duży remont lub jest nowe – deweloperskie to trzeba z malowanie odczekać aż 3 tygodnie od momentu ułożenia tynku. Jeśli zaś ściany były gipsowane trzeba poczekać kilka dni. Większość osób popełnia błąd i jak tylko zobaczy że masa szpachlowa czy tynk cementowy wyschły od razu zabiera się za malowanie. Niestety wtedy nie wyjdzie to dobrze.

Ściany przed remontem

Przygotowanie starych ścian, na których już jest farba, tapeta lub płytka dekoracyjna wymaga więcej pracy. Należy m.in.:

  • wyczyścić powierzchnię ściany np. zdrapać łuszczącą się farbę czy zdjąć tapetę,

  • jeśli ściany są po prostu zakurzone lub mają plamy można je umyć zwykłym środkiem myjącym np. płyn do mycia naczyń,

  • w przypadku uporczywych plam można ścianę przetrzeć drobnym papierem ściernym, aby je zeszlifować,

  • gdy w ścianach są pęknięcia lub ubytki trzeba je najpierw zagipsować i wyrównać.

Zawsze trzeba też zagruntować ściany na co najmniej 24 h przed malowaniem, chyba że na preparacie gruntującym napisano inaczej. Po upływie tego czasu można zabrać się do malowania zaczynając od sufitu.Najlepiej zrobić to agregatem malarskim. Warto też zaopatrzyć się w pędzel do malowania ścian, do ewentualnych poprawek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*