Jak powinni suplementować się sportowcy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Suplementy przeznaczone dla sportowców mają za zadanie przyspieszenie spalania tłuszczu, uzyskanie odpowiedniej muskulatury oraz wzmocnienie organizmu. W aptekach dostępne są różnego rodzaju odżywki. Które z zawartych w ich składzie składników mają największe znaczenie w przypadku osób uprawiających sport?

Kreatyna. Substancja o działaniu anabolicznym, antykatabolicznym oraz ergogenicznym. Suplementy zawierające aminokwasy takie jak kreatyna, mogą być stosowane przy każdej dyscyplinie sportu. Bez znaczenia jest również stopień zaawansowania osoby ćwiczącej. Kreatyna pozytywnie wpływa na tempo przebiegu procesu syntezy białek. Wspomaga muskulaturę, chroni tkankę mięśniową oraz wspomaga proces odnowy powysiłkowej.

Kofeina. Związek ten posiada przede wszystkim właściwości pobudzające. Ma to duże znaczenie podczas bardzo intensywnego wysiłku. Dodatkowo pijąc kawę lub stosując suplementy z jej zawartością, zwiększamy dopływ tlenu do mózgu. Kofeina jest najlepszym sposobem na pozbycie się uczucia zmęczenia i zwiększenia zdolności organizmu do większej ilości ćwiczeń.

Kwasy omega. Poprawa wydolności oraz zdolności regeneracyjne są w sporcie bardzo ważną kwestią. Nic lepiej nie poprawia stanu organizmu niż kwasy omega. Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne, kwasy tłuszczowe powinny zdecydowanie znaleźć się w składzie suplementu dla sportowców.

Witaminy. Wśród witamin polecanych sportowcom należy pamiętać przede wszystkim o witaminach z grupy B. Zapotrzebowanie na nie wzrasta wraz ze wzrostem zużycia energii przez sportowca. Niezbędna każdemu sportowcowi jest także witamina C, która wspomaga wchłanianie żelaza oraz witamina E, chroniąca przed wolnymi rodnikami. Witaminy odgrywają równie ważną rolę, co pozostałe składniki suplementów. Oprócz suplementacji trzeba je także pozyskiwać z naturalnych źródeł, jakim jest na przykład pożywienie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*