Wszelkiego rodzaju śruby i śrubki są nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Znajdują się one w praktycznie wszystkich używanych przez nas sprzętach: odkurzaczach, laptopach, autach, telewizorach. Warto zatem wiedzieć jak wygląda produkcja tych niezwykle użytecznych przedmiotów.
Proces produkcji wygląda bardzo podobnie w przypadku wszystkich śrub. Wykonane są one zawsze ze stalowego pręta albo drutu. Najpierw zwoje drutu umieszcza się w piecu, żeby stal zmiękła i stała się podatna na dalszą obróbkę. Następnie pręty należy namoczyć w kwasie siarkowym, aby usunąć skorodowane fragmenty. Tak przygotowane pręty spłukuje się wodą i pokrywa fosforanem cynku, który ma za zadanie zapobiegać późniejszej korozji metalu.
Kolejnym etapem produkcji śrub jest tak zwane kucie na zimno. Wygląda to następująco: najpierw prostuje się drut i tnie na kawałki odpowiedniej długości, a następnie wycięte kawałki wkłada się do urządzeń, które nadają im wymagany kształt. Te urządzenia to tłoczniki. Są one w stanie stworzyć wszelkiego rodzaju śruby: śruby trapezowe, maszynowe, soczewkowe i inne.
Kiedy główka śruby ma już pożądany kształt, należy stworzyć gwint. Ta część produkcji również wykorzystuje metodę kucia na zimno. Do gwintowania używa się specjalnych głowic, które tworzą odpowiedni wzór na gwincie i mamy gotowy pręt z gwintem.
Następnie czas na końcowy etap produkcji śrub, czyli wygrzewanie i chłodzenie. Obie te czynności mają na celu zwiększenie wytrzymałości śrub.
Produkcja śrub trapezowych wykonywana jest za pomocą specjalnej metody, zwanej walcowaniem. Polega ona na formowaniu prętów stalowych pomiędzy obracającymi się walcami. Sposób ten jest bardzo skuteczny, gdyż gwinty wyprodukowane w ten sposób są gładkie, pozbawione wszelkich zacięć oraz mają przedłużoną żywotność i lepsze właściwości antykorozyjne.
Jak widać używanie metody walcowania ma wiele zalet, dlatego też ten sposób obróbki jest tak popularny wśród producentów śrub trapezowych.