Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna – czym się od siebie różnią?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja jest konieczna w każdym budynku. Umożliwia usuwanie starego, zużytego powietrza, dzięki czemu nawet przy zamkniętych oknach możemy swobodnie oddychać. Wyróżniamy dwa rodzaje działania instalacji wentylacyjnych. Pierwszy z nich korzysta tylko i wyłącznie z sił natury, drugi wspomagany jest za pomocą maszyn elektrycznych. Sprawdzamy pokrótce jakie są pomiędzy nimi różnice, natomiast dokładne informacje można znaleźć na stronie http://eurowent.com.

Siłami natury

Pierwszy typ to wentylacja grawitacyjna. Nie wykorzystuje ona żadnych silników elektrycznych. Działa tylko i wyłącznie na zasadzie różnicy w gęstości powietrza, która panuje wewnątrz budynku i poza nim. Ciepłe powietrze ma gęstość mniejszą i zarazem jest lżejsze, więc naturalnie unosi się do góry poprzez specjalne kanały. Wlot znajduje się wewnątrz pomieszczeń, wylot zawsze na dachu budynku.

Pomoc silnika

W przeciwieństwie do rozwiązania grawitacyjnego wentylacja mechaniczna wymusza ruch powietrza za pomocą elektrycznego wyciągu. Jest on najczęściej montowany na dachu, jednak można tak naprawdę wyprowadzać powietrze z budynku w dowolnym miejscu. Dzięki silnikowi, który zawsze pracuje, mamy zawsze stały ciąg w przewodach, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*