Jak ułatwić czytanie osobom niewidomym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czytanie może wydawać się wyzwaniem dla osób niewidomych, ale wcale nie musi takie być! Istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym osoby niewidome mogą czytać. Można wykorzystać w tym celu audiobooki, czytniki brajlowskie czy też lupy. Takie osoby często korzystają również korzystać z wyświetlaczy brajlowskich, które współpracują z komputerami i tabletami.

Braille

Braille to system pisma dotykowego, który umożliwia czytanie osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to adaptacja standardowego alfabetu łacińskiego, w którym każda litera jest reprezentowana przez serię wypukłych kropek. Jest to najstarsza i najbardziej znana metoda czytania przez osoby niewidome i niedowidzące. Jednak nie wszystkie treści są dostępne w tej formie i nie dla każdego jest ona najwygodniejsza. Na szczęście wraz z rozwojem technologii pojawiło się wiele łatwiejszych alternatywnych sposobów na czytanie.

Urządzenia lektorskie

Jednym z bardziej powszechnych sposobów czytania przez osoby niewidome jest wykorzystanie urządzeń lektorskich. Dzięki nim każdy tekst może zostać przekształcony w treść audio. Urządzenie odczytuje tekst na głos, a osoba niewidoma może w ten sposób się z nim zapoznać. Takie urządzenia lektorskie mają wbudowane głośniki, ale także możliwość podłączenia do nich słuchawek. Urządzenia lektorskie mogą odczytać każdy tekst, zarówno wgrany w pdf, jak i ten dostępny na stronach internetowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*