Jak złożyć komputer – krok po kroku

Jak złożyć komputer – krok po kroku

fauxels/pexels.com

Tech
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Samodzielne złożenie komputera oprócz satysfakcji, jest też sposobem na obniżenie kosztu zestawu. Kompletując na własną rękę komputer można pozyskać części do niego z różnych źródeł. Mogą to być zarówno nowe komponenty, jak i używane. Umiejętność składania komputera przyda się także w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba jego modernizacji lub naprawy.

Od czego zacząć?

Tworzenie całego zestawu należy zacząć od wybrania procesora. Do niego należy dopasować płytę główną z odpowiednim gniazdem. Obecnie najpopularniejsze gniazda to AM4, LGA1155, LGA1150, LGA1151 itd. Tutaj istotny jest także chipset płyty głównej, która może posiadać właściwe gniazdo, ale nie obsługiwać niektórych procesorów (lub wymagać w tym celu aktualizacji firmware). Wybierając płytę główną, powinno się kierować także jej funkcjonalnościami, jak ilość i rodzaj dostępnych portów USB, wyjść na monitor, obecnością gniazd PCI, obecnością lub nie złącza M.2 itd.

Karta graficzna i pozostałe podzespoły

Nie każdy zestaw komputerowy musi posiadać kartę graficzną. Wiele procesorów ma zintegrowane układy graficzne. Na uwagę zasługują także coraz wydajniejsze produkty typu APU (procesor i karta graficzna w jednym). Należy uważać na GPU w komputerach używanych, które następnie są wystawiane na sprzedaż po niższej cenie. Wiele z nich służyło do wydobycia kryptowalut, a w związku tym ich żywotność może być niska.

W przypadku kart graficznych należy dopasować je do obsługiwanych przez płytę główną złącz. Warto pamiętać, aby płyta główna obsługiwała wymagane podłączenie przez złącze PCI w takim samym lub wyższym standardzie jak karta graficzna. W przeciwnym razie część mocy obliczeniowej GPU zostanie niewykorzystana.

Dysk SSD/HDD i RAM

Kolejny wybór powinien dotyczyć rodzaju dysku na dane. Zaleca się, aby system operacyjny zainstalować obowiązkowo na dysku SSD, ponieważ gwarantuje to jego błyskawiczne ładowanie i pracę. Natomiast jako magazyn plików można wykorzystać opcjonalnie szybki dysk HDD (tańsze rozwiązanie). Jeżeli chodzi o kości RAM, obecnie najlepszy wybór to standard DD4. Jednak starsze płyty główne mogą go nie obsługiwać.

Zasilacz, chłodzenie

Zasilacz dla wielu osób jest najmniej istotnym elementem zestawu komputerowego, ponieważ jego parametry nie przekładają się na wzrost wydajności. Tymczasem zasilacz pełni zabezpieczenie w przypadku wahań napięcia w sieci lub wystąpienia spięcia. Słabej jakości zasilacz w takim wypadku może spalić się wraz z resztą komputera. Dlatego należy wybierać tylko markowe zasilacze, cieszące się dobrymi opiniami.  Inną istotną kwestią jest moc zasilacza, którą należy obliczyć w oparciu o pobór mocy pozostałych komponentów. Budżetowe i typowe konfiguracje zazwyczaj wymagają mocy pomiędzy 350 a 500 W. Natomiast w przypadku zainstalowania najwydajniejszych GPU może to być znacznie więcej. Równie ważne jest chłodzenie zestawu. Przy niższym poborze mocy zazwyczaj wystarczy chłodzenie od producenta lub nawet pasywne. Jednak bardziej wymagające konfiguracje potrzebują dodatkowego chłodzenia w postaci wentylatorów, chłodzenia cieczą lub nawet ciekłym azotem.

Komputer – zrób to sam

Mając wszystkie potrzebne części, warto wyposażyć się jeszcze w zestaw śrubokrętów. Przed dotknięciem części elektronicznych powinno się uziemić dłonie dotykając np. kaloryfera. Rozpoczynając pracę na początek należy ułożyć płytę główną na płaskiej powierzchni. Następnie umieścić procesor w odpowiednim gnieździe zgodnie z kierunkiem umieszczonej w tym miejscu strzałki. Zazwyczaj montaż kończy się przełożeniem dźwigni, która blokuje położenie procesora. Szczegółowe informacje dotyczące montażu każdego komponentu znajdują się zawsze w instrukcji i należy się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. 

Ram i chłodzenie procesora

Kolejnym krokiem jest włożenie kości RAM i zablokowanie ich położenia specjalnymi zatrzaskami. Powinny one zatrzasnąć się samoistnie po dociśnięciu kości. Po instalacji RAM montujemy układ chłodzenia procesora, poprzedzając to nałożeniem pasty termoprzewodzącej. Należy pamiętać, aby zasilanie wentylatora podłączyć do płyty głównej!

Montaż płyty głównej w obudowie

Następny etap to przykręcenie płyty głównej do obudowy za pomocą dołączonych śrub. Wraz z płytą należy zamontować także nową tylną osłonę komputera, a wyjąć tę fabrycznie dołączoną do obudowy. Pozwoli to na wyprowadzenie złącz płyty głównej na zewnątrz. Od razu warto przykręcić także śrubami (lub za pomocą zatrzasków – zależy od obudowy) wszystkie dyski SSD, HDD, DVD, które mają wejść w skład zestawu. Dyski przyłączamy do płyty głównej za pomocą złącza SATA lub M.2. 

Podłączenie zasilacza i kabli

Zasilacz może być umiejscowiony w obudowie na górze lub na dole. Mocuje się go za pomocą śrub. Po jego przytwierdzeniu można przystąpić do podpięcia kabli zasilających. Podpinamy kabel ATX 20+4 pin do płyty głównej, 4+4 do procesora, a do kart graficznej 6+2 pin. Należy pamiętać także o zasileniu dysków twardych/DVD końcówką do zasilania urządzeń SATA.

Karta graficzna powinna zostać umieszczona w slocie PCIe x16. Najwydajniejsze GPU wykorzystują nawet dwa sloty PCI. Na koniec pozostanie podpięcie zgodnie z instrukcją danej płyty głównej, zasilania do czujników obudowy i opcjonalnie wejść słuchawkowych, portów USB itd. Na koniec należy sprawdzić poprawność całej instalacji i podłączyć komputer do prądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*