W jakim celu wykonuje się pomiary przemieszczeń przed rozpoczęciem budowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Geodezja to dla większości ludzi dziedzina niezwykle skomplikowana. Znawcy fachu, orientujący się w tajnikach wiedzy geodezyjnej i budowlanej, dobrze wiedzą, do czego służą poszczególne testy i badania gruntu, które dla postronnych wydają się zupełnie niepotrzebne. A zatem dlaczego pomiary pomieszczeń są tak ważne podczas budowy domu mieszkalnego?

Do czego wykorzystywane są wymiary pokojów w geodezji?

Fundamenty już wylane i gotowe do dalszej pracy, a fachowiec zaczyna mierzyć rozmiary przyszłego salonu, kuchni i korytarza? Nic w tym dziwnego. W geodezji całkowita długość oraz szerokość pomieszczeń ma ogromne znaczenie ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa całej konstrukcji. Na ich podstawie przeprowadza się bowiem profesjonalne analizy – dzięki nim wylicza się m.in. odkształcenia i przemieszczanie się budynku.

Pod wpływem lat, każdy budynek może zmieniać swój kształt oraz położenie z różnych powodów m.in. czynników erozyjnych mających swe źródło w glebie czy osuwania się okolicznych terenów. Wykwalifikowani geodeci mają za zadanie kontrolować ewentualne różnice w wymiarach i powiadomić właścicieli lokali w sytuacji, gdy okażą się one zbyt duże, grożąc poważnymi konsekwencjami typu pękanie lub zawalenie części stropu. Z tego powodu najważniejszy jest właśnie pierwszy pomiar, jeszcze przed wybudowaniem domu – od niego zaczyna się monitorowanie postępu prac. Nieraz zdarza się, że zaplanowane rozmiary pomieszczeń ostatecznie wyglądają inaczej, niż to zakładano już na etapie stawiania ścian. Więcej informacji na temat zjawiska odkształcenia oraz przemieszczania budowli można znaleźć na stronie internetowej http://geodraw.pl/oferta/pomiary-inzynieryjno-przemyslowe/pomiary-przemieszczen/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*