Oprócz wody, światła i dwutlenku węgla, rośliny potrzebują jeszcze wartościowych składników odżywczych, aby móc się prawidłowo rozwijać. Niestety, nie każdy właściciel przydomowych ogródków kwiatowych czy wielohektarowych plantacji wie, w jaki sposób zapewnić odpowiednie środki wspomagające rozwój. Dowiedz się, jakie pierwiastki są niezbędne do wzrostu roślin i jaką rolę pełnią.
Rośliny potrzebują różnych mikro i makroelementów. Pierwszym, wręcz podstawowym pierwiastkiem jest azot, który odpowiada za powielanie się tkanek, czyli za wzrost. Bez niego roślina kwitnie mniej obficie, a liście żółkną. Następny niezbędny element to fosfor, wspomagający przemianę materii i rozwój korzeni, przez co podnosi odporność na suszę oraz mróz, korzystnie wpływa na plonowanie czy dojrzewanie nasion. Magnez jest głównym składnikiem chlorofilu, barwnika zielonego występującego w liściach, dlatego wspomaga proces fotosyntezy. Z kolei potas odpowiada za gospodarkę wodną rośliny i zabezpiecza przed nadmierną utratą wilgoci. To jedynie przykłady składników, jedne z najważniejszych, które gwarantują prawidłowy wzrost pędów i liści. W przypadku ich niedoboru roślina zagrożona jest uschnięciem.
Z tego powodu do niezwykle istotnych kwestii należy zapewnienie roślinie niezbędnych pierwiastków. Środkami, które skutecznie regulują poziom substancji odżywczych w glebie, są nawozy magnezowe. Pomimo nazwy, posiadają w swojej strukturze nie tylko magnez, ale i inne pierwiastki wspomagające rośliny, dlatego są uniwersalne dla wszystkich gatunków ozdobnych i uprawnych, a także mogą być używane o każdej porze roku. To idealne rozwiązanie dla ogrodników i rolników.