Kluczowym obowiązkiem rodziców wobec dzieci jest łożenie na ich utrzymanie. W przypadku rozwodu jeden z partnerów (najczęściej ojciec) musi co miesiąc płacić alimenty w wysokości ustalonej przez sąd – zazwyczaj kwota ta jest zależna od jego dochodów i potrzeb osoby małoletniej. Oczywiście istnieją pewne konkretne przesłanki do uchylenia tego zobowiązania.
Podstawowa zasada głosi, że obowiązek alimentacyjny nie dotyczy dzieci dorosłych, które są w stanie bez problemu same się utrzymać lub posiadają znaczny majątek. Ponadto istotną przesłanką do uchylenia alimentów jest sytuacja, gdy rodzic znajduje się w wyjątkowo trudnym położeniu finansowym i nie może każdego miesiąca przelewać pieniędzy na konto swojej pociechy.
Niekiedy też zdarza się, że żądanie środków finansowych na dziecko jest niezgodne z określonymi zasadami współżycia społecznego. Jeśli zależy nam na uchyleniu omawianego obowiązku, to z pomocą przyjdzie nam z pewnością kancelaria w Poznaniu specjalizująca się w tego rodzaju sprawach.