Kiedy możliwe jest uchylenie obowiązku alimentacyjnego?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Kluczowym obowiązkiem rodziców wobec dzieci jest łożenie na ich utrzymanie. W przypadku rozwodu jeden z partnerów (najczęściej ojciec) musi co miesiąc płacić alimenty w wysokości ustalonej przez sąd – zazwyczaj kwota ta jest zależna od jego dochodów i potrzeb osoby małoletniej. Oczywiście istnieją pewne konkretne przesłanki do uchylenia tego zobowiązania. 

Niekiedy pomoc finansowa dziecku nie jest możliwa

Podstawowa zasada głosi, że obowiązek alimentacyjny nie dotyczy dzieci dorosłych, które są w stanie bez problemu same się utrzymać lub posiadają znaczny majątek. Ponadto istotną przesłanką do uchylenia alimentów jest sytuacja, gdy rodzic znajduje się w wyjątkowo trudnym położeniu finansowym i nie może każdego miesiąca przelewać pieniędzy na konto swojej pociechy. 

Niekiedy też zdarza się, że żądanie środków finansowych na dziecko jest niezgodne z określonymi zasadami współżycia społecznego. Jeśli zależy nam na uchyleniu omawianego obowiązku, to z pomocą przyjdzie nam z pewnością kancelaria w Poznaniu specjalizująca się w tego rodzaju sprawach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*