Akumulatory to urządzenia stosowane m.in. w pojazdach lub łodziach motorowych. Wykorzystywane są do rozruchu silnika, a także zasilania urządzeń elektrycznych. Duża ilość produktów dostępnych w sprzedaży sprawia, że wybór odpowiedniego modelu nie jest zadaniem łatwym. Jednym z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem, jest pojemność akumulatora. Wartość ta wyrażona jest w amperogodzinach i informuje, ile godzin sprzęt będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu jednego ampera do momentu rozładowania.
Przykładowo akumulatory Bosch s5 o pojemności 85Ah są w stanie oddawać prąd o natężeniu 1 ampera przez 85 godzin. Należy jednak pamiętać, że oznaczenie 85Ah jest wartością znamionową. Oznacza to, że odnosi się do testów przeprowadzonych w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. W innych warunkach pojemność akumulatora może się różnić od wartości znamionowej.
Pojemność akumulatora wpływa nie tylko na długość jego pracy, ale także na sposób jego ładowania. Zasadniczo przyjmuje się, że prąd ładowania nie powinien być większy od 0,1 pojemności. Oznacza to, że bateria oznaczona symbolem 18Ah powinna być zasilana prądem, którego maksymalne natężenie wynosi 1,8 ampera. Szukając sprzętu do samochodu na http://sklep.akumulatorpoznan.pl, należy przed zakupem zwrócić uwagę na zalecenia producenta.
Zazwyczaj pojazdy wyposażone w silniki diesla wymagają zastosowania mocniejszych baterii. Część właścicieli aut wychodzi z założenia, że skoro pojemność akumulatora wpływa na długość jego pracy, najlepiej jest kupić najmocniejszy model spośród dostępnych na rynku. Jest to błąd. Zamontowanie w aucie baterii o zbyt dużej pojemności sprawi, że alternator nie będzie w stanie jej doładować. To z kolei spowoduje znaczne skrócenie czasu działania akumulatora.