Nowoczesne urządzenia leśniczego

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca leśniczego wymaga nie tylko znakomitego przygotowania merytorycznego, ale również posiadania szeregu mniej lub bardziej nowoczesnych sprzętów, które ułatwiają poruszanie się i funkcjonowanie w lesie. Jego podstawowe narzędzia pracy to oczywiście samochód (najlepiej terenowy), siekiera, farby oraz markery do oznaczania drzew. Nie można też zapomnieć o lornetkach umożliwiających wypatrywanie zwierzyny. Oprócz tego, leśniczy powinien mieć w ekwipunku kilka nowinek technologicznych, które zostaną przedstawione poniżej.

Noktowizory i inne cuda techniki

Bez wątpienia podstawowym narzędziem pracy każdego leśniczego jest samochód służbowy, którym porusza się on po wyznaczonym obszarze. Niekiedy musi przejechać jednego dnia nawet kilka tysięcy hektarów lasu, więc zazwyczaj wykorzystuje w tym celu auto z napędem na cztery koła – z uwagi na wyjątkowo trudne warunki terenowe. Taki pojazd musi koniecznie być wyposażony w grube podwozie i wyciągarkę, a także inne akcesoria ułatwiające pracę z drewnem.

Współcześnie większość leśniczych dysponuje również różnymi nowinkami technologicznymi, takimi jak choćby narzędzia pomiarowe czy noktowizory. Zwłaszcza te drugie urządzenia są przydatne w lesie, ponieważ służą do wypatrywania zwierzyny po zmierzchu i nocą, kiedy ludzkie oko samo nie jest w stanie niczego dostrzec nawet z bliższej odległości.

Istotną rolę w ekwipunku myśliwego odgrywa też wiatrówka maszynowa mp5, którą wykorzystuje on do odstraszania szkodników lub eliminowania mniejszych zwierząt. Warto także wspomnieć o fotopułapkach (kamerach) wyposażonych w czujniki, dzięki którym możliwe jest robienie zdjęć i nagrywanie filmów ze zwierzętami bez konieczności samodzielnej obsługi urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*