Smartfon kontra iPhone – porównanie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Debata na temat tego, które urządzenie jest lepsze, Iphone, czy smartfon z Androidem, nigdy się nie kończy. Obie marki są bardzo popularne oraz posiadają swoich zwolenników. Produkowane przez firmę Apple Iphony kojarzą się przede wszystkim z marką oraz wysoką klasą. Z drugiej strony mamy smartfony z Androidem, które wcale nie ustępują swoimi możliwościami telefonom obarczonym logiem z jabłkiem. Przyjrzyjmy się więc głównym różnicom, które mogą dostrzec użytkownicy obu telefonów.

Podstawy różnic między iPhone’a i smartfona

Smartfon to urządzenie mobilne z wyjątkowymi funkcjami i możliwościami obliczeniowymi. Posiada system operacyjny z wieloma aplikacjami do pobrania oraz funkcjami przeglądania Internetu, czyli wszystkim, co można oczekiwać od przenośnego komputera. IPhone to także smartfon, tylko konkretnie pochodzący od firmy Apple, który łączy komputer, telefon komórkowy, aparat cyfrowy, odtwarzacz muzyczny i kamerę w jedno urządzenie. Różnice tkwią więc w szczegółach.

Sprzęt dla iPhone’a i smartfona

Dzisiejsze smartfony mają duże ekrany, od standardowych 5-calowych wyświetlaczy po gigantyczne 6-calowe wyświetlacze, a nawet więcej, piękne wzory i coraz lepsze aparaty. Inne smartfony są wyposażone w mobilne procesory Snapdragon firmy Qualcomm, a Snapdragon 845 jest jedną z najmocniejszych platform mobilnych. Linia iPhone’a przeszła długą drogę od jej powstania w 2007 roku. IPhone zachował standardowe wyświetlacze 3,5-calowe aż do iPhone’a 5, który miał 4-calowy wyświetlacz. Obecnie iPhone X może się pochwalić wyświetlaczem o przekątnej 5,8 cala i zasilanym 64-bitowym systemem Bionic A11.

Aplikacje na iPhone’a i smartfona

Apple jest bardzo wybiórczy i rygorystyczny, jeżeli chodzi o aplikacje, które udostępnia do swojego sklepu, podczas gdy aplikacje na inne systemy operacyjne, głównie na Androida, są znacznie mniej filtrowane. Z jednej strony oznacza to, że możemy spotkać znacznie więcej niedbale wykonanych aplikacji, jednak z drugiej czasem może okazać się, że natrafimy na prawdziwą perełkę, która znacznie ułatwi nasze życie. Sklep Play na Android niewątpliwie posiada znacznie więcej użytkowników, ale aplikacje w sklepie Apple osiągają lepsze wyniki i oceny niż większość aplikacji w systemie Android. Oba wbudowane do systemu na telefonach sklepy są największymi targowiskami na świecie i obie mają swoje zalety i wady. Apple jest nieco zbyt restrykcyjne w zakresie zasad i przepisów, ale wyróżnia się pod względem bezpieczeństwa, jeśli chodzi o niezidentyfikowane i ryzykowne aplikacje w sklepie. Apple jest zdecydowanie zwycięzcą w dziedzinie bezpieczeństwa i kontroli aplikacji. Z drugiej jednak strony Android daje więcej możliwości mniejszym deweloperom na stworzenie nowych rozwiązań i udostępnianie ich w Sklepie Play.

Kwestie cenowe

Funkcje nowych Iphonów i smartfonów nie różnią się zbyt wiele. Kwestią decydującą o zakupie może być więc cena. I tak w przypadku Iphonów od firmy Apple, nie mamy zbyt dużego pola manewru. Ceny nowych egzemplarzy, niezależnie od ich rocznika są dosyć ściśle określone i zakup nowego urządzenia zawsze będzie kosztować podobną sumę. W przypadku smartfonów z Androidem posiadamy znacznie szerszy wybór, ponieważ telefony pochodzą od różnych producentów.

Iphone vs Smartfon różnice

Z technicznego punktu widzenia nie ma zbyt dużej różnicy między smartfonem a telefonem iPhone. Smartfon jest po prostu telefonem komórkowym z obsługą odbierania połączeń, wysyłania SMS, przeglądaniem stron internetowych, Bluetooth, Wi-Fi, edycją i udostępnianiem dokumentów oraz wszystkimi funkcjami, których można oczekiwać od komputera osobistego. Pod względem posiadanych funkcji, Iphone nie jest inny. Z drugiej jednak strony można spierać się, że Iphone to nie tylko zwykły smartfon- firma Apple to jedna z najcenniejszych i najważniejszych firm świata. IPhone w krótkim czasie zmienił otaczający nas świat i stał się jedną z pierwszych opcji przy wyborze smartfonów. Wciąż jest to jednak bardzo kosztowny wybór.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*