Stan deweloperski, czy wykończenie pod klucz – co wybrać w przypadku domu drewnianego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdecydowałeś się na budowę budynku w technologii drewnianej, wybrałeś firmę, która wykona prace, masz już nawet projekt wymarzonego domu. Pojawia się jeszcze pytanie, jaką opcję odbioru domu wybrać – w stanie deweloperskim, czy pod klucz? Czym różnią się te opcje? Która będzie lepsza?

Odbiór gotowego domu

Firmy budowlane oferują zwykle dwie opcje wykończenia. Pierwsza z nich to stan deweloperski. Oznacza to, że zostaną zrobione wszystkie najważniejsze prace. W Twoich rękach pozostanie jeszcze pomalowanie ścian, zamontowanie ewentualnych schodów, oświetlenia, wykończenie łazienki płytkami, biały montaż, wyłożenie podłogi, np. panelami drewnianymi.

Z kolei domy drewniane pod klucz to takie, gdzie wystarczy wstawić meble i można się od razu do nich wprowadzić. Nie trzeba się o nic martwić. Wystarczy jedynie zapewnić środki finansowe na pokrycie wszystkich kosztów i udostępnić niezbędne dokumenty. Wszystkie pozwolenia, np. na budowę uzyska za Ciebie firma budowlana.

Dla kogo, która opcja

Dom w standardzie pod klucz sprawdzi się na pewno dla osób zapracowanych, nieznających się zupełnie na budownictwie, mieszkających w dużej odległości od realizowanej inwestycji, a także dla tych, którym zależy na czasie. Odchodzi cały etap szukania nowej ekipy, zgrywania terminów, kupowania materiałów, pilnowania wykonawcy.

Dom w stanie deweloperskim to rozwiązanie dla tych, którzy wolą samodzielnie szukać i wybierać materiały. Chcą wykończyć posiadłość w bardzo wysokim standardzie, nie są jeszcze zdecydowani, czego chcą lub mają umiejętności, aby niektóre prace wykonać samodzielnie i zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Niezależnie od decyzji, najważniejsze to zapoznać się dokładnie z ofertą wybranej firmy budowlanej, ponieważ standardy wykończenia mogą się nieznacznie różnić między przedsiębiorstwami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*