Decydując się przydomową oczyszczalnię ścieków w obrębie danej nieruchomości, należy również zaopatrzyć się w specjalistyczne separatory, których celem jest oddzielanie zanieczyszczeń oraz odpadów o złożonej strukturze chemicznej od substancji bazowych. Szczególnie ważne są separatory przeznaczone do oddzielania węglowodorów oraz substancji dekantacyjnych. Czym charakteryzują się wspomniane rozwiązania i jaką funkcję spełniają?
Węglowodory to organiczne związki chemiczne, w skład których wchodzi węgiel i wodór. Można wyróżnić kilka grup węglowodorowych, różniących się budową szkieletu węglowego, aczkolwiek podobnych pod względem oddziaływania na środowisko. Są to związki łatwopalne, o dużej wartości energetycznej, stosowane m.in. podczas produkcji paliw. Przedostanie się węglowodorów do wód gruntowych stanowi zagrożenie dla organizmów żywych i roślin, dlatego niezbędne jest stosowanie separatorów w miejscach, gdzie istnieje ryzyko przedostania się węglowodorów do gleby. Dobrej jakości separatory, jak również wiele przydatnych informacji na ich temat można znaleźć tutaj: https://www.sklep-instalgrunt.pl/.
Działanie separatorów węglowodorowych opiera się na podstawowych zasadach fizyki, czyli sedymentacji, flotacji oraz kolescencji. W praktyce oznacza to, że zawiesina mineralna jest osadzana, zatrzymywana i oddzielna w części separacyjnej od pozostałych ścieków. Odseparowane cząsteczki substancji ropochodnych są unoszone na powierzchnię cieczy, natomiast pozostałe zanieczyszczenia trafiają do sieci kanalizacyjnej. Do najważniejszych elementów separatora należy odmulacz oraz wkładka koalescencyjna. Propozycje dobrej jakości, funkcjonalnych separatorów wodorowych można znaleźć np. na stronie https://www.sklep-instalgrunt.pl/16-separatory-weglowodorow. Rozwiązania te znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle oraz w obrębie jednostek, gdzie istnieje zagrożenie wystąpienia zanieczyszczeń węglowodorowych, m.in. na stacjach benzynowych, w myjniach i warsztatach samochodowych, na parkingach, lotniskach, złomowiskach itp.