Awaria płyty głównej w laptopie – podstawowe objawy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie powszechnie korzysta się z laptopów, czyli mobilnych komputerów służących do przeglądania internetu, oglądania filmów, grania w gry czy pracy w zaawansowanych programach. Niestety czasami ulegają one różnego rodzaju awariom, a jedną z najpoważniejszych jest uszkodzenie płyty głównej – np. wskutek zalania lub upadku sprzętu na ziemię. W takiej sytuacji konieczne jest oddanie laptopa do profesjonalnego punktu serwisowego w celu jego naprawy. Godny polecenia jest m.in. ten serwis działający na terenie Poznania: https://www.mj-komputery.pl/naprawa-laptopow-poznan.html.

Wymiana podzespołu zazwyczaj się nie opłaca

Płyta główna to stosunkowo drogi element laptopa (cena może wynosić nawet połowę jego wartości), dlatego w momencie awarii zaleca się przede wszystkim dokładne zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie czynności naprawczych. Kupowanie nowego modelu mija się z celem, zwłaszcza że po zregenerowaniu płyta z powodzeniem służy jeszcze wiele lat.

Kluczowym objawem jej uszkodzenia jest niesprawne gniazdo USB lub HDMI, co skutkuje nie wykrywaniem podłączonych do sprzętu urządzeń zewnętrznych (dysków, pendrive`ów, smartfonów, tabletów itp.). Istotnym symptomem jest ponadto nie działające prawidłowo gniazdo słuchawkowe albo mikrofonowe.

Pozostałe oznaki awarii to:

– niesprawne Wi-Fi – brak możliwości połączenia się z siecią internetową

– całkowicie czarny obraz

– nieustannie restartujący się system

– specyficzne paski lub inne niepożądane artefakty na ekranie (np. wyraźnie przekłamane kolory)

Pamiętajmy o tym, że samodzielna naprawa laptopa jest obarczona ogromnym ryzykiem jego zniszczenia, dlatego najbardziej rozsądne rozwiązanie to wizyta w serwisie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*