Domy szkieletowe posiadają wiele zalet, które w skrócie określić można w dwóch kategoriach. Mianowicie, charakteryzują się krótkim terminem budowy (około 3 miesięcy, lecz możliwe jest też postawienie ich w krótszym czasie), a także niskimi kosztami związanymi z budową. Technologia ta dopiero od niedawna zaczyna wyraźniej wpływać na rynek polski i polecana jest szczególnie tym, którym zależy na szybkim czasie postawienia budynku.
Najczęściej zewnętrzne ściany domów szkieletowych wykańczane są elementami drewnianymi, ale mamy i inne możliwości wyboru – jak tradycyjne otynkowanie czy nałożenie płytek klinkierowych. Mimo tego, iż taka technologia cechuje się cienkimi ścianami, dzięki zastosowaniu podwójnej termoizolacji (na zewnątrz i wewnątrz szkieletu) ciepło utrzymuje się na parceli i szybko po niej rozprowadza. Oczywiście trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy wszystkie elementy budynku są szczelnie ze sobą połączone.
Dzięki krótkiemu okresowi budowy, domy takie można stawiać nawet zimą. W porównaniu do standardów panujących na rynku budowniczym, są to tanie, lekkie i szybko nagrzewające się konstrukcje. Sama średnia cena domów szkieletowych drewnianych jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, między innymi, od rejonu w którym ma być stawiana oraz popytu na takie budynki.
Technologia ta powstałą w latach 90 XX wieku, jednak dopiero dzisiaj zaczyna zwracać na siebie uwagę w tej części Europy. Jednakże znalezienie firmy będącej w stanie zrealizować takie zlecenie nie jest aktualnie skomplikowane. Przykładowo, wyszukując domy szkieletowe w Wielkopolsce, znajdziemy przedsiębiorstwa specjalizujące się w takiej koncepcji budowania.