Czym jest odwrócona osmoza i jak wpływa na dobór parametrów filtra?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odwrócona osmoza wytwarzana jest w akwarium za pomocą specjalnego filtra. Samo pojęcie odwróconej osmozy oznacza proces filtracji wody. Dzisiaj jest to najlepszy dostępny proces uzdatniania, przechodzą go m.in. wody butelkowe sprzedawane w sklepach. Filtry skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia wody i obniżają jej pH. Zjawisko to umożliwia usunięcia zanieczyszczeń wielkości jonów, także żadne bakterie oraz wirusy się do niej nie dostaną.

Proces odwróconej osmozy

W tym procesie zastosowane są specjalne półprzepuszczalne membrany, przepuszczające czystą wodę, a zatrzymujące zanieczyszczenia. W filtrach do akwarium występują dwa rodzaje membran:

  1. układ cienkich błon filtrujących – posiada wysoki współczynnik oczyszczania wody, a przy ich stosowaniu zaleca się stosowania węgla aktywnego jako wstępnego filtra,
  2. celuloza triacetytowa – mniej podatne na wchłanianie chloru z wody; posiadają mniejszy współczynnik oczyszczania.

Dzisiaj każdy sklep akwarystyczny online posiada w swojej ofercie filtry do osmozy wodnej, więc ich wybór jest szeroki.

Odwrócona osmoza a parametry filtra

Na rynku występuje obecnie wiele filtrów do odwróconej osmozy akwarystycznej, które posiadają różne parametry. Przy doborze filtra należy kierować się średnicą oczek membrany – im mniejsze, tym więcej zanieczyszczeń zatrzymują – oraz ilością usuwanych związków wapnia i magnezu z wody. Mają one wpływ na jej twardość. Ważne jest, aby dobrać filtr do środowiska panującego w akwarium. Dużą rolę odgrywa tutaj także podłoże do akwarium.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*