Gadżety umożliwiające korzystanie osobom niewidomym z komputera

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed zakupem gadżetu dla osoby niewidomej, jest określenie jej potrzeb. Osoby niewidome mają różny poziom wady wzroku, dlatego ich potrzeby będą się odpowiednio różnić. 

Klawiatura brajlowska

Klawiatura brajlowska to standardowa klawiatura z klawiszami, które zamiast liter i cyfr mają wypukłe kropki. Użytkownik naciska każdy klawisz opuszkami palców, a nie naciska ich jak w przypadku standardowej klawiatury.

Wyświetlacze brajlowskie

Wyświetlacz Braille’a to urządzenie, które pozwala niewidomym użytkownikom czytać tekst wyświetlany na ekranie za pomocą palców. Użytkownik umieszcza swoje dłonie po obu stronach ekranu i czuje nierówności, które reprezentują litery w każdym słowie lub wyrażeniu wyświetlanym na ekranie.

Oprogramowanie do czytania ekranu

Ten rodzaj oprogramowania odczytuje tekst na głos za pomocą automatycznego silnika syntezy mowy lub głosu, podświetlając słowa w trakcie ich czytania. Dostarcza również informacji o tym, co jest czytane na ekranie w danym momencie, takich jak linki, aktywne okna i elementy sterujące, takie jak przyciski w oknach dialogowych; zawiera również informacje o tym, z jakiej aplikacji korzystasz w danym momencie. 

Jeśli poszukujesz takiego oprogramowania, to program udźwiękawiający można nabyć w wielu miejscach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*