Jak nakłonić dzieci do czytania książek? Trzy skuteczne metody

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czytanie to ważna umiejętność, która rozwijana odpowiednio wcześnie, może pomóc dzieciom lepiej odnaleźć się szkolnej rzeczywistości. Ponadto zamiłowanie do książek we wczesnym wieku, to dar na resztę życia. Jednak jak zachęcić dzieci do czytania?

Oto trzy skuteczne metody zachęcania dzieci do czytania

Czytaj z nimi razem na głos. Nauka czytania jest ważna dla dzieci, ale równie ważne jest, aby rozwijały one mowę i dykcję. Jeśli więc przeglądasz z dzieckiem książkę, poświęć czas na rozmowę o treści, zadawaj pytania i omawiaj z nimi poszczególne wątki, oczywiście w stopniu adekwatnym do wieku. Dzieci będą bardziej skłonne do samodzielnego czytania – https://www.bookcorner.pl/pl/c/Dla-dzieci/22, jeśli będą miały przyjemność ze wspólnego czytania.

Niech wiedzą, co chcą przeczytać

Zaangażuj je w wybór książek, dobrej literatury nie brakuje! Daj im wybór w tym, co czytają, zapoznając je z różnymi gatunkami i autorami, którzy mogą im się spodobać, w zależności od ich zainteresowań. Spróbuj przejrzeć z dzieckiem książki w bibliotece lub księgarni i pozwól mu/ jej wybrać samodzielnie – da to dziecku poczucie swobody i dowolności, bez poczucia presji, na pewno będą chętniej zagłębiać się w świat literatury.

Czytanie to przyjemność!

Spraw, by czytanie było zabawą! Zadbaj o to, aby Twoja pociecha, patrząc na książkę, była bardziej skłonna wybrać ją, niż np. gry komputerowe. Jeśli czytanie stanie się dla niego/ jej rutyną, to wiesz, że osiągnąłeś sukces.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*