Jak złowić karpia ? – Sprzęt i porady

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Karpia najlepiej łowi się w ciepłe letnie miesiące, bo wówczas jest najlepsze branie. Ryba ta żywi się głównie drobną fauną denną i potrafi zbadać, czy przynęta nie jest szkodliwa.

Sprzęt

W początkowym okresie nie trzeba kupować profesjonalnej wędki na karpia. Zupełnie wystarczająca będzie wędka gruntowa do połowu na sprężynę lub na zestaw. W przypadku zestawu polecany jest tzw. helikopterowy. Można też używać zwykłe zestawy spławikowe, ale z zastosowaniem odpowiednich haczyków i żyłek. Podczas metody połowu na spławik przyda się spławik waggler 4+2 g, haczyk 4-12, natomiast żyłka o średnicy 0,16mm-0,22mm.

Przynęta

Jedną z najtańszych przynęt i przynoszących najlepsze efekty są ziemniaki. Dobrym wyborem będzie też zwykła kukurydza, świeża lub konserwowa według uznania. Jednakże świeża kukurydza powinna być odpowiednio przygotowana. Należy zwrócić uwagę, aby przynęta była niedogotowana, dzięki czemu będzie się dobrze trzymać na haczyku lub włosie. Innymi przynętami mogą być rosówki, białe robaki, parzona pszenica, kulki proteinowe i ciasto.

Nęcenie

Jest to ważny element i powinno być możliwie obfite. Może być to pokarm, który będzie używany jako przynęta. Jeżeli chce się łowić duże okazy, nęcenie należy przeprowadzać nawet do 2 tygodni.

Połów

Dobrym sposobem jest regularne nęcenie tego samego miejsca przez jakiś czas. Dzięki temu będą lepsze połowy, ponieważ ryby przyzwyczajają się do miejsca, w którym zawsze znajdują pokarm. Istotna jest też wiedza, gdzie karpie najczęściej żerują. Wówczas można wędkować dokładnie w tym miejscu, co znacznie zwiększa szansę na zdobycz.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem internetowym Sezon na leszcza, którego ofertę znajdziesz na stronie: http://www.sezonnaleszcza.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*