Na czym polega cięcie laserem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnio coraz popularniejsze jest cięcie laserem. Na czym polega ta obróbka? Jakie wyróżniamy rodzaje? O tym wszystkim dowiecie się czytając nasz dzisiejszy wpis.

Rodzaje cięcia laserowego

W tym wypadku czynnikiem tnącym jest gorący promień lasera oraz techniczny o dużej czystości. Należy wiedzieć, że cięcie laserowe składa się z 3 etapów (początek cięcia, cięcie właściwe oraz zakończenie procesu cięcia). W czasie procedury strumień gazu jest dostarczany do strefy cięcia, co powoduje usuwanie stopionego oraz utlenionego materiału na drugą stronę.

Warto zaznaczyć, że wyróżniamy kilka sposobów cięcia laserowego, które różnią się między sobą obrabianym surowcem. Bardzo często wybierane jest cięcie laserowe poprzez odparowanie. W tym wypadku obrabiany materiał jest poddawany odparowaniu w gazie obojętnym. Należy też wyróżnić cięcie laserowe poprzeczne topnienie oraz wydmuchiwanie. W takiej sytuacji materiał ulega stopieniu. Następnie stopiona część jest wydmuchiwana przez gaz. Popularne jest też cięcie laserowe poprzez wypalanie. Ta obróbka polega na tym, że materiał ulega wypalaniu poprzez strumień tlenowy lub mieszaniny połączonej z tlenem. Trzeba zaznaczyć, że cięcie laserowe odbywa się również poprzez utworzenie termicznych pęknięć (materiał jest właściwie formowany poprzez pękanie).

Co daje cięcie laserowe?

Trzeba zaznaczyć, że ta obróbka wpływa na wysoką jakość finalnego produktu. Należy podkreślić, że jego krawędzie są odpowiednio równe oraz czyste. Poza tym cała procedura jest bardzo szybka i precyzyjna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*