Tranzyt w bezpośredni sposób wiąże się z transportem, spedycją i logistyką. Ogólnie rzecz ujmując, jest to bezpieczny i bezproblemowy przewóz towarów pochodzenia zagranicznego z jednego miejsca do drugiego na terenie danego kraju. Działania te dotyczą wyłącznie towarów, które nie podlegają opłatom celnym i nie jest stosowana wobec nich polityka handlowa.
Często można spotkać się z pytaniem: co to jest tranzyt? Procedura ta została wprowadzona przez Unię Europejską w celu swobodnego przepływu towarów oraz zniesienia barier celnych. Tranzyt dzieli się na bezpośredni i pośredni. W pierwszym przypadku ładunek jest przewożony do miejsca docelowego bez prawa składowania, przeładunku i zmiany środka transportu, natomiast tranzyt pośredni umożliwia czasowe składowanie towaru na terenie danego kraju tranzytowego. W tej sytuacji istnieje możliwość podziału przewożonych produktów na mniejsze części lub zmiana środka transportu.
Ponadto tranzyt można podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny. Tranzyt wewnętrzny polega na przewożeniu towarów na terenie Unii Europejskiej z jednego punktu do drugiego bez zmiany statusu celnego transportowanych produktów. W praktyce oznacza to, że transport realizowany jest na odstawie jednego dokumentu. Dopuszczalna jest zmiana środka transportu, nie ma jednak możliwości podziału towaru lub doładowywania innych produktów.
Spedycję transportową można podzielić również na wewnętrzną i zewnętrzną – zadanie to dotyczy przewozu towarów niewspólnotowych, które nie podlegają opłatom celnym ani innym opłatom wynikającym z polityki handlowej. Procedura ta dotyczy również produktów wspólnotowych, które są wywożone poza obręb Unii Europejskiej. W tej sytuacji niezbędne jest dokonanie niezbędnych formalności celnych.