Na jakiej podstawie wycenia się nieruchomości?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją dwie główne metody wyceny nieruchomości: dochodowa i kosztowa.

Wycena dochodowa

To proces określania wartości bieżącej przyszłych strumieni dochodów. Najczęściej stosowaną metodą jest dyskontowanie prognozowanego dochodu operacyjnego netto przy odpowiedniej stopie kapitalizacji, którą oblicza się dzieląc wartość rynkową nieruchomości przez jej dochód operacyjny netto. Stopa kapitalizacji odzwierciedla, ile inwestorzy są skłonni zapłacić za każdy dolar przepływów pieniężnych.

Wycena kosztowa 

Polega na określeniu kosztu zastąpienia składnika lub składników majątku innym składnikiem lub składnikami. Na przykład, jeśli posiadasz nieruchomość do wynajęcia, która straciła na wartości w czasie, możesz określić jej koszt odtworzenia, patrząc na niedawną sprzedaż porównywalnych nieruchomości w Twojej okolicy lub wchodząc do Internetu i znajdując średni koszt budowy nowych domów w Twojej okolicy. Następnie można obliczyć, ile zysku straciłbyś, gdybyś sprzedał swój obecny dom za mniej niż jego koszt odtworzenia, a następnie kupił inny dom za więcej niż jego koszt odtworzenia. Różnica między tymi dwiema liczbami reprezentuje to, co trzeba by zastąpić swoją oryginalną inwestycję w nieruchomości, a jednocześnie zarobić na tej inwestycji.

Jeśli brzmi to skomplikowanie, to rzeczoznawca majątkowy Warszawa, jest miastem, gdzie wielu specjalistów ma swoje siedziby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*