George Morina/pexels.com
W ostatnich latach wiele osób decyduje się na zamontowanie w domu nowoczesnego i wydajnego układu grzewczego. Taki system przede wszystkim gwarantuje nam spore oszczędności, ale też pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Do najpopularniejszych obecnie rozwiązań zaliczamy m.in. pompę ciepła, kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe. Oczywiście konieczne jest też dodatkowe ocieplanie domu pianką poliuretanową lub styropianem, tak aby ciepło jeszcze dłużej utrzymywało się w pomieszczeniach.
Jednym z najczęściej wybieranych nowoczesnych systemów grzewczych jest pompa ciepła, czyli urządzenie czerpiące energię z powietrza, wody, ewentualnie gruntu. Nie emituje ono absolutnie żadnego dymu i innych szkodliwych substancji, może być umieszczone w każdym wnętrzu, a poza tym jest w zasadzie bezobsługowe – nie wymaga bowiem ani uzupełniania paliwa, ani usuwania popiołu. Montaż pompy wiąże się jedynie z koniecznością wykonania instalacji oraz ponoszeniem kosztów wynikających z niedużego zużycia prądu, niezbędnego do napędzania sprężarki.
Oto pozostałe zalecane rozwiązania:
– kotły kondensacyjne – piece wyposażone w komorę, które wykorzystują ciepło powstałe wskutek spalania gazu lub oleju, a także ciepło zawarte w spalinach. Pozwala to na uzyskanie identycznej ilości ciepła przy jednoczesnym mniejszym zużyciu paliwa niż w przypadku zwykłych kotłów.
– kolektory słoneczne – są montowane na dachu i gromadzą energię ze słońca, idealną do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania głównej instalacji grzewczej.
– ogrzewanie podłogowe – w formie specjalnych mat i folii układanych bezpośrednio pod płytkami, betonem, wykładziną, panelami albo parkietem. Temperaturę regulujemy za pomocą programatora z czujnikiem.
– ocieplenie dachu pianką – dodatkowy system, który gwarantuje dłuższe utrzymanie ciepła w domowych pomieszczeniach (nie ucieka ono przez nieszczelny dach).