Oczyszczalnia ścieków – lepsza niż klasyczne szambo?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze do niedawna jedyną sensowną alternatywą dla odprowadzania nieczystości do kanalizacji było zamontowanie obok domu bezodpływowego szamba betonowego bądź plastikowego. Obecnie jednak istnieje możliwość bezproblemowego zakupienia funkcjonalnej oczyszczalni ścieków w wersji mini. Jest ona znacznie korzystniejsza zarówno pod względem ekologicznym, jak i eksploatacyjnym. Co prawda na początku trzeba zainwestować więcej środków finansowych, ale ich zwrot następuje zazwyczaj w ciągu zaledwie trzech lat.

Rozwiązanie wyjątkowo komfortowe

W kategorii przydomowych oczyszczalni do wyboru mamy modele z drenażem rozsączającym (najmniej skomplikowane), filtrem piaskowym (idealne do gruntu słabo przepuszczalnego), osadem czynnym i złożem biologicznym. Wewnątrz takiej konstrukcji stale zachodzi proces rozkładu i usuwania szkodliwych związków zawartych w ekskrementach, w związku z czym w zasadzie nie istnieje ryzyko skażenia wód gruntowych czy gleby – nawet w sytuacji, gdy ścieki przedostaną się do środowiska. Dla porównania bezodpływowy zbiornik może zawsze ulec rozszczelnieniu, co stanowi nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i zwierząt, ale też skutkuje zwiększoną częstotliwością opróżniania i nieprzyjemnym zapachem unoszącym się w pobliżu obiektu mieszkalnego.

Istotną przewagą oczyszczalni jest ponadto obsługa ograniczona do minimum (wystarczy okresowo dostarczać preparaty bakteryjne i raz na rok czyścić komorę z osadu), niski koszt eksploatacji (około 250-300 zł rocznie) i możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości do 40%. Jeśli interesują nas wydajne oczyszczalnie ścieków Puławy to miasto, gdzie bez trudu znajdziemy firmę posiadającą je w ofercie.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*