Odpowiednia odzież na wyjście w góry – w co warto się wyposażyć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas długich godzin wędrówki pogoda może zmieniać się kilkukrotnie. Zmiany temperatur, silny wiatr i deszcz na szlaku mogą być groźne. Wygodne buty i ubranie sprawią, że wyprawa będzie o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

Co zabrać ze sobą na szlak?

Wybierając ubrania na wyjście w góry najlepiej kierować się wygodą i funkcjonalnością. Podstawą są odpowiednie buty trekkingowe. Zapewniają one większą stabilność stopy, przez co niwelują ryzyko skręcenia kostki i innych urazów. Skaliste tereny są zbyt wymagające, aby chodzić po nich w zwykłych butach sportowych.

Bielizna, najlepiej termoaktywna. Powinna odprowadzać wilgoć z ciała, aby zapobiegać wychłodzeniu organizmu. Główną zasadą jest, że na szlak należy ubierać się warstwowo. Latem w dolnych partiach gór może panować upał, natomiast bliżej szczytu temperatury często spadają poniżej zera.

Spodnie i bluzki powinny być lekkie i nie krępować ruchów. Kolejną warstwą są bluzy najlepiej polarowe, gdyż dobrze zatrzymują ciepło. Bardzo ważną rzeczą w górach jest odpowiednia kurtka. Powinna być przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, przykładowe można znaleźć chociażby pod adresem https://sklepsalewa.pl/pol_m_Meskie_Odziez_Kurtki-560.html.

Do plecaka warto spakować też dodatki, takie jak nakrycie głowy i rękawiczki przeznaczone do wspinaczki, jeśli na trasie znajdują się łańcuchy. Cały strój najlepiej dostosować do pory roku i warunków pogodowych. Oprócz odpowiedniego ubrania trzeba też zainwestować w odpowiedni sprzęt do wspinaczki, aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*