Oznaki źle działającej klimatyzacji samochodowej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Słabe chłodzenie i nadmuch z kratek wentylacyjnych


Klimatyzacja samochodowa to wrażliwy układ, który wymaga regularnego serwisowania. Tylko wtedy będzie działał sprawnie i niezawodnie przed długi czas. Pierwszą oznaką tego, że w układzie dzieje się coś niedobrego jest słabe chłodzenie.

Jeżeli klimatyzacja z trudem radzi sobie ze schłodzeniem nagrzanego wnętrza samochodu, należy w pierwszej kolejności sprawdzić ilość czynnika chłodzącego. Czynnik ten ulega zużyciu, a także odparowaniu, dlatego jego utrata jest czymś normalnym i nie musi oznaczać poważnej awarii.

Innym powodem, dla którego z kratek wentylacyjnych w aucie nie leci przyjemny chłód, jest zużyty i zapchany filtr kabinowy. Korzystanie z zatkanego filtra powoduje, że chłodne powietrze wytwarzane przez układ nie może przedostać się do wnętrza. Słabe działanie klimatyzacji może być także spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem sprężarki.

W takiej sytuacji pozostaje jej wymiana na nowy model. W związku z tym, że części zamienne do klimatyzacji są dosyć drogie, warto szukać ich w specjalistycznych hurtowniach.


Nieprzyjemny zapach we wnętrzu


Dobra hurtownia z częściami do klimatyzacji powinna mieć w swej ofercie nie tylko sprężarki, osuszacze, czy inne podzespoły, ale także preparaty przeznaczone do samodzielnej konserwacji układu. Przydają się w szczególności, gdy podczas działania klimatyzacji we wnętrzu samochodu pojawia się nieprzyjemny zapach.

Taka sytuacja może oznaczać, że w układzie rozwinęły się grzyby lub pleśnie. Chemia do układów klimatyzacji pozwala w prosty sposób oczyścić cały układ i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza. Oczyszczanie i odgrzybianie klimatyzacji zaleca się wykonywać dwa razy w roku – na początku i na końcu sezonu letniego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*