Prostownik to układ elektroniczny służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie stałe. Jest powszechnie stosowany w większości urządzeń zasilanych z sieci, a także układach zasilanych prądem przemiennym, na przykład w samochodach. I to właśnie o prostownikach jako urządzeniach do ładowania akumulatorów samochodowych będzie tu mowa. Wbrew pozorom konkretne modele znacznie różnią się od siebie, a od wyboru tego właściwego zależy żywotność naszego akumulatora, więc i bezproblemowe użytkowanie pojazdu. Co trzeba wiedzieć o prostownikach?
Najtańsze prostowniki to urządzenia standardowe, składają się z transformatora bez żadnych dodatkowych rozwiązań. Z powodzeniem można nimi naładować akumulator jeśli nasz samochód nie chce odpalić na mrozie. Nie są one jednak szczególnie polecane na co dzień ze względu na wydłużony czas ładowania i brak zabezpieczeń przed zwarciami. Ich bardziej zaawansowanymi odpowiednikami są prostowniki mikroprocesorowe. W zależności od stopnia zaawansowania są odpowiednio droższe, mają jednak wiele zalet.
Osoby zainteresowane profesjonalnymi prostownikami mogą zapoznać się ze specyfikacją i cenami różnych modeli np. na stronach takich jak https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/prostowniki-profesjonalne-c-115.html. Zastosowanie w takich rozwiązaniach elektroniki sterującej pozwala ładować akumulator podłączony do instalacji samochodu. Poprzez szereg zabezpieczeń urządzenie dba też o to, by wszystko poszło po naszej myśli. Jeśli nieprawidłowo podłączymy kable, prostownik nie ulegnie uszkodzeniu, ponieważ wykryje to i nie pozwoli nam się uruchomić. Dzięki ciągłej kontroli napięcia urządzenie będzie regulować odpowiednio cały proces, a po zakończeniu pracy samodzielnie odłączy zasilanie. Profesjonalny sprzęt może także pracować w trybie buforowym, podtrzymując poziom naładowania. Jeśli chcemy mieć pewność prawidłowej obsługi akumulatora i gwarancję bezpieczeństwa, warto zainwestować w droższy model.