Jak działa silnik hydrauliczny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silnik hydrauliczny używany jest w różnego rodzaju maszynach wykorzystywanych w różnych gałęziach gospodarki. Można znaleźć go w podnośnikach, kosiarkach oraz obrabiarkach, a także maszynach stosowanych np. w przemyśle spożywczym. Jego popularność wynika przede wszystkim z faktu, że jego funkcjonowanie możliwe jest dzięki niedrogim i łatwo dostępnym surowcom, jakim są ciecze, które można pozyskiwać z odnawialnych źródeł.

Dlaczego silniki hydrauliczne są tak popularne?

Głównym zadaniem każdego rodzaju silnika jest zamiana energii w pracę. W przypadku silników hydraulicznych źródłem energii jest ciecz. Zasada ich działania jest dość prosta, co wpływa na ich popularność i zastosowanie w wielu maszynach i sprzętach. 

W silnikach hydraulicznych ciecz zostaje poddana działaniu ciśnienia, przez co znacząco wzrasta jej energia potencjalna. Strumień płynu znajdujący się pod dużym ciśnieniem jest kierowany w stronę elementu roboczego, którym najczęściej jest wał obrotowy. Ruchoma część silnika zaczyna pracować, co wprawia całą maszynę w ruch. 

Ilość energii, którą wygeneruje dany silnik zależy przede wszystkim od tego, jakie ciśnienie da się w nim osiągnąć. Aby mógł on właściwie pracować musi on podlegać regularnym przeglądom i konserwacji. Jednym z bardzo istotnych elementów, które muszą prawidłowo pracować są uszczelnienia siłowników hydraulicznych, ponieważ w przypadku, gdy będą one nieszczelne lub uszkodzone ciecz będzie wydobywać się na zewnątrz, co spowoduje awarię silnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*