Trzy rzeczy, które warto wiedzieć na temat cięcia blach

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przecinanie blach nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo grubym materiałem. Jeżeli konieczne jest przecięcie w taki sposób, by uzyskać precyzyjny kształt, to za pomocą tradycyjnych narzędzi również jest to trudne, a często niemożliwe do wykonania. Dlatego też coraz częściej stosowane jest przecinanie laserowe, ponieważ daje ono bardzo dużą dokładność i jest najmocniejsze ze wszystkich dostępnych obecnie technik. Dzięki niemu można ciąć nawet blachy o grubości przekraczającej 5 mm.

Dostępność mocy

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać przecinając blachy, to ilość wymaganej mocy do rozdzielenia materiału na dwie części. Jeżeli jest to blacha o niewielkiej grubości, możemy wykonać cięcie nawet ręcznie. W przypadku blach grubszych, potrzebujemy szlifierki kątowej o mocy dochodzącej lub przekraczającej 1 kilowat.

Cięcie plazmowe

Jeżeli powyższe nie wystarcza, możemy zdecydować się na cięcie plazmą. Przecinarki plazmowe są powszechnie dostępne i używa się ich bardzo łatwo. Niestety trudno uzyskać równą i precyzyjną linię cięcia podczas ich używania. Dlatego nadają się jedynie do tych sytuacji, gdy mamy do czynienia z grubym materiałem, jednak cięcia nie muszą być dokładne.

Duża precyzja

Jeżeli natomiast chcemy uzyskać maksymalną precyzję przy dużej mocy, trzeba skorzystać z lasera. Warto wiedzieć, że za jego pomocą można dokonywać cięć o precyzji dochodzącej do setnych części milimetra. Można też jedynie miejscowo osłabiać materiał bez jego przecinania, co znacznie ułatwia późniejsze wyginanie blachy. Stąd też, jeżeli chcemy uzyskać maksymalną precyzję, koniecznie skorzystajmy z lasera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*