Ubrania na siłownię – z jakich materiałów powinny być zrobione?

Ubrania na siłownię – z jakich materiałów powinny być zrobione?

Ivan Samkov/pexels.com

Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odzież przeznaczona do uprawiania sportu jest wytwarzana z innych tkanin niż garderoba codziennego użytku. Bawełna jest tutaj niepożądanym materiałem z uwagi na silne właściwości pochłaniania wilgoci. W sytuacji, gdy wykonujemy ćwiczenia powodujące intensywne pocenie się i mamy na sobie bawełnianą koszulkę, narażamy się na otarcia, przegrzanie i związane z tym ogólne odczucie dyskomfortu. Koszulka z takiego materiału sprawdzi się tylko w spokojniejszych aktywnościach typu pilates czy joga. Odpowiednim materiałem do produkcji sportowej odzieży są syntetyczne włókna. 

Sportowe ubrania – rodzaje tkanin

Najpopularniejszym z nich jest poliester. Do jego największych zalet należy dobre odprowadzanie potu, dzięki czemu podczas ćwiczeń nie czujemy wilgoci i nie przegrzewamy się. Poliester jest uważany za wytrzymały i odporny na warunki pogodowe materiał. Nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych, nie traci kształtu czy koloru mimo częstego użytkowania i prania. Odzież sportowa ma czasem także dodatek elastanu, który zapewnia jej lepsze dopasowanie do ciała.

Kolejnym materiałem, z którego wytwarza się ubrania sportowe jest polipropylen. Znajduje on zastosowanie głównie do produkcji odzieży termoaktywnej. Jego wadą jest mała odporność na promieniowanie UV, natomiast zaletą – dobre odprowadzanie wilgoci za pomocą tzw. kanalików kapilarnych.

Jedną z aktywności sportowych, gdzie dużo się pocimy są ćwiczenia na siłowni. Odpowiednia odzież na siłownię powinna nie tylko ładnie wyglądać, ale zapewniać nam maksymalny komfort. Osiągniemy to dzięki zakupowi ubrań wykonanych z dobrego materiału. Warto również zwrócić uwagę na szwy w koszulce czy spodniach. Idealne będą płaskie lub klejone, ponieważ nie powodują żadnych podrażnień i otarć. Dobierając  ubrania, zwróćmy uwagę na to, żeby były dobrze dopasowane do ciała. Zarówno zbyt obcisłe, jak również zbyt luźne stroje będą utrudniać aktywności sportowe. 

Idealny zestaw na siłownię składa się z koszulki i legginsów. Bluzka nie powinna odsłaniać zbyt dużo ciała i mieć długość pozwalającą na wykonywanie wszystkich ćwiczeń. Odpowiednie na siłownię legginsy klasyczne będą wykonane z rozciągliwej, syntetycznej tkaniny, zapewniającej dobre odprowadzanie potu. Ponadto nie mogą prześwitywać, niezależnie od tego, jakie ćwiczenia w nich wykonujemy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*