By efektywnie ogrzewać dom, stosując nowoczesne rodzaje paliw stałych, potrzebujemy specjalnego rodzaju pieca. W poniższym poradniku przedstawimy jego charakterystykę, poznamy sposób pracy. Dzięki temu każdy będzie mógł bez problemu odnaleźć potrzebny mu kocioł w sklepie budowlanym. Podamy również ogólne informacje na temat obsługi i sposobu ustawiania sterownika pieca na ekogroszek i pellet.
Palenie węglem zazwyczaj kojarzy nam się ze sporą ilością brudu. Same bryłki mocno zanieczyszczają dłonie, dodatkowo mamy też do czynienia z pylącym popiołem, który łatwo się rozsypuje. Okazuje się jednak, że w XXI wieku palenie wcale nie musi wyglądać w ten sposób. Wystarczy kupić nowoczesny kocioł na ekogroszek Rybnik umożliwia nam dokonanie takiego zakupu w większości marketów budowlanych. Jest to piec z podajnikiem, który składa się z głównej komory spalania, oraz zbiornika ustawionego tuż obok. Do tego drugiego należy wsypać możliwie jak największą ilość opału, a cała procedura palenia będzie odbywać się całkowicie automatycznie. Musimy jedynie wpisać do elektronicznego sterownika podstawowe parametry pracy, takie jak czas pracy, czas postoju, moc dmuchawy i tak dalej. Dane te należy dobrać eksperymentalnie, obserwując czy węgiel dopala się do końca w retorcie, a do popielnika nie spadają spieki.
Chcąc zaoszczędzić jeszcze więcej, możemy zakupić kocioł na pellet Warszawa ma mnóstwo firm, które sprzedadzą i zainstalują dla nas tego rodzaju piec. Możliwe jest też dostosowanie klasycznego kotła z podajnikiem, który normalnie pracuje z ekogroszkiem, do spalania pelletu. Opiera się to na wymianie retorty na typ obrotowy. Jeśli natomiast posiadany przez nas piec taką retortę (palenisko) posiada, to nie musimy nic robić. Wystarczy nasypać nowego typu opału do zbiornika, skorygować nieco ustawienia w sterowniku i cieszyć się tanim paleniem. Pellet jest bowiem mniej kosztowny niż zwykły węgiel, bo powstaje z odpadów drewnianych. Ponieważ te i tak trzeba byłoby zutylizować, zamienia się je na niedrogi opał, który możemy dostać w większości marketów budowlanych, a także na typowych składach węglowych.