Kari Shea/unsplash.com
Dawniej obróbka materiałów wymagała dużego doświadczenia i precyzji ze strony pracownika obsługującego tradycyjne maszyny. Jednak nawet najlepsi fachowcy potrzebowali dużej ilości czasu, aby wykonać powierzone im zadania, a ponadto istniał duży problem z wykonywaniem identycznych, powtarzalnych elementów. Dzisiaj produkcja i nadawanie kształtów różnym materiałom jest dużo prostsze dzięki pomocy komputera obsługującego pracę maszyny. Człowiek jedynie musi ją nadzorować i ewentualnie aktualizować program.
W mniejszych zakładach często można spotkać się z tym, że fachowcy posługują się ploterem frezującym. Można powiedzieć, że jest to mniejsza wersja przemysłowych maszyn, służąca do obróbki lżejszych materiałów, np. drewna, wyrobów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych i miękkich metali. Za pomocą plotera można nadać tym materiałom praktycznie dowolny kształt. A dzięki temu, że praca na nim jest zautomatyzowana, będzie można powtórzyć te pracę, wyrabiając praktycznie identyczne elementy.
Do solidniejszych materiałów, np. do metali ciężkich (ale nie tylko), lepiej sprawdzą się maszyny CNC. Tokarki, frezarki i inne typu obrabiarek są w stanie stworzyć prawdziwe dzieła sztuki w krótkim czasie. Wystarczy zaprogramować ich komputer, wprowadzając do niego projekt, a maszyna samoczynnie zajmie się jego realizacją. Współczesna technologia pozwala na masową produkcję z zachowaniem praktycznie stuprocentowej powtarzalności.