Rodzaje i typy maszyn do szycia stosowanych w krawiectwie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny do szycia można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Profesjonalne i przeznaczone dla amatorów. Te drugie sprawdzą się idealnie dla osób, które dopiero uczą się szyć oraz jeśli nie jest to dla nich zajęcie zarobkowe. Zwykle określa się je mianem domowych. Te drugie z kolei są nastawione na profesjonalnych krawców, jak również duże zakłady szwalnicze. Są one zdecydowanie droższe, ale też bardziej wytrzymałe, często w pełni automatyczne i szybkie. Jakie typy maszyn dostępne są w poszczególnych kategoriach?

Maszyny domowe

To przede wszystkim zwykłe maszyny, dzięki którym można uszyć dowolne ubranie, wykonać poprawki krawieckie, czy obrobić dziurkę w koszuli. Zwykle posiadają kilka programów, które umożliwiają szycie ściegiem prostym, zygzakiem lub takim przeznaczonym specjalnie do dzianin i innych materiałów ciągliwych oraz wykonujące proste ściegi ozdobne. W tej grupie spotkać można zarówno maszyny mechaniczne, elektroniczne, jak i komputerowe.

W ramach maszyn domowych popularny jest także owerlok. Wykorzystuje się go do obrębiania brzegów materiału, dzięki czemu się nie prują oraz wyglądają estetycznie. Najprostsze z nich wykorzystują 4 nitki, te bardziej zaawansowane nawet 6. Są niezastąpione zarówno do ciągliwych materiałów, jak i delikatnych tkanin. Spotkać można także urządzenia nazywane coverlokami, które łączą funkcję obu maszyn opisanych powyżej.

Hafciarki

Na szczególną uwagę zasługują maszyny do zadań specjalnych, czyli hafciarki. Za ich pomocą wykonać można piękny, wielokolorowy haft, który albo projektuje się samodzielnie w programie, albo wykorzystuje się proste obrazy, aby przenieść je na materiał. Sprawdzą się do ozdobienia koszuli, jak również kocyka dziecięcego.

Maszyny przemysłowe

To przede wszystkim stębnówki, renderki i podszywarki, które są używane w dużych firmach zajmujących się szyciem ubrań. Zajmują jednak sporo miejsca, ponieważ są skonstruowane w taki sposób, aby ułatwić pracę krawcowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*