Co wyróżnia styl klasyczny w aranżacji wnętrz?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Często mówi się, że pomieszczenie urządzone jest w klasycznym stylu, lecz nie do końca potrafimy powiedzieć co dokładnie to oznacza. Czym wyróżniają się takie wnętrza?

Czerpanie z historii

Choć styl ten utożsamiany jest często z klasycyzmem to czerpie on z dużo większego obszaru historii, także Starożytnej Grecji czy Rzymu. Także stamtąd można brać inspirację do dekoracji i dlatego świetnie nadadzą się do takiej aranżacji meble antyczne. We wnętrzach urządzonych klasycznie można też jednak znaleźć nawiązania do innych epok takich jak średniowiecze, renesans, barok czy modernizm. Tym mianem określa się często także zamiennie styl angielski oraz eklektyczny.

Uniwersalność i solidność

Bez względu na dobór mebli jednym z podstawowych wyznaczników stylu klasycznego jest uniwersalność – takie aranżacje musi cechować harmonia, prostota, umiar i zachowanie proporcji. Z tego względu poszczególne elementy powinny być ustawione symetrycznie i zachowywać naturalną równowagę pokoju, więc nie może się w nim znajdować zbyt wiele rzeczy. Dzięki temu zachowana będzie jasność i przestronność. Uniwersalność obejmuje także kolorystykę, która ma być stonowana, stąd częsty wybór odcieni brązu czy beżu. Skoro meble powinny przetrzymywać następujące po sobie mody i pozostawać w użytku przez wiele lat, to powinna je cechować także solidność wykonania. Stąd obszerne drewniane szafy, trwałe kanapy i fotele, czy choćby komoda z lustrem w sypialni. Wyposażenie w stylu klasycznym powinno być proste i dobrej jakości, bowiem to połączenie, które okazuje się ponadczasowe.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*