Czy ogrzewanie pelletem jest ekologiczne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju od wielu lat najczęściej wybieranym materiałem do ogrzewania pomieszczeń w domach jest węgiel. Można jednak zaobserwować pewną tendencję – otóż coraz większym powodzeniem wśród klientów cieszą się alternatywne paliwa stałe, które są znacznie bardziej ekologiczne. Mowa tutaj przede wszystkim o pellecie, produkowanym wyłącznie z odpadów drzewnych. Jeśli interesuje nas wysokiej jakości pellet, bez problemu kupimy go online na https://www.sambudrol.pl/pellet/dolnoslaskie/wroclaw/.

Dobry wybór dla osób oszczędnych i dbających o środowisko 

Pellet wytwarza się z trocin, kory drzewnej i wiórów, które po sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem przybierają postać niedużego granulatu (maksymalnie 4 cm długości i między 0,5 a 2 cm średnicy). Dzięki temu materiał zajmuje bardzo mało miejsca i jest wyraźnie wydajniejszy od nieprzetworzonej w żadnej sposób biomasy. Jeden kilogram generuje bowiem aż 16-20 MJ ciepła. Co istotne, pellet jako odnawialne źródło energii nie emituje do atmosfery praktycznie żadnych szkodliwych substancji, takich jak choćby siarka czy tlenek węgla. Odróżnia go to zdecydowanie od tradycyjnego węgla, oleju opałowego czy ropy naftowej.

Jego dodatkowe atuty to m.in. minimalna zawartość wilgoci oraz popiołu (w procesie spalania powstaje go zaledwie około 5%). Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że cena pelletu jest wyjątkowo atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika. Za tonę materiału zapłacimy w większości sklepów i hurtowni od 650 do 900 zł, oczywiście w zależności od klasy produktu. Sezonowe zużycie waha się natomiast w granicach od 3 do 5 ton, co oznacza, że roczna eksploatacja nie powinna pochłonąć więcej niż 2500 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*