Do czego służą potencjometry?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Potencjometry są urządzeniami, które mogą być używane do pomiaru oporu. Są one często używane w połączeniu ze źródłem napięcia, aby kontrolować ilość prądu płynącego przez obwód.

Jak zbudowany jest potencjometr?

Potencjometry mają trzy zaciski: jeden boczny i dwa ramiona wycieraczki. Zacisk boczny jest podłączony do źródła zasilania i ma stałą wartość oporu. Dwa ramiona wycieraczek mogą być przesuwane wzdłuż długości elementu rezystancyjnego, co powoduje zmianę wartości jego rezystancji w miarę ich przesuwania.

Do czego służą potencjometry?

Potencjometr jest bardzo przydatny w projektach elektronicznych, ponieważ może być używany jako dzielnik napięcia lub źródło napięcia – układ, który zmniejsza napięcie wejściowe w celu jego przetworzenia. Zdarza się, że są one również używane jako reostaty do kontroli przepływu prądu przez obwód.

Potencjometry są również powszechnie używane do kontrolowania innych rzeczy oprócz napięcia – mogą być stosowane do zmiany natężenia światła, głośności dźwięku i innych. Istnieje wiele różnych typów potencjometrów, ale większość z nich należy do jednej z dwóch kategorii: liniowych lub obrotowych.

Pierwszy typ – potencjometry liniowe – pozwalają użytkownikowi zmieniać opór poprzez obracanie wałka lub pokrętła tylko w jednym kierunku. Z kolei potencjometry obrotowe pozwalają zmieniać opór poprzez obracanie wałka lub pokrętła w dowolnym kierunku. Ten typ potencjometrów jest często używany do regulacji głośności w sprzęcie stereo lub innym sprzęcie audio.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*