Urządzenia dla służb ratowniczych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Narzędzia akumulatorowe i pneumatyczne

O skuteczności akcji ratunkowych prowadzonych przez służby ratownicze w dużym stopniu decyduje rodzaj i jakość stosowanego sprzętu. Do najbardziej wydajnych i nowoczesnych urządzeń zaliczyć należy narzędzia akumulatorowe oraz pneumatyczne. Istotną zaletą nożyc oraz rozpieraczy ramieniowych akumulatorowych jest możliwość korzystania z nich w każdych warunkach. Dzięki wydajnej baterii urządzenia są łatwe w transporcie i mogą działać bez konieczności używania pomp hydraulicznych.

Na uwagę zasługują także nowoczesne nożyce, rozpieracze, wyważarki oraz poduszki pneumatyczne wyposażone w specjalny wąż obracający się o 360 stopni i ułatwiający manewrowanie. Tego rodzaju narzędzia umożliwiają szybką i skuteczną pomoc poszkodowanym zakleszczonym w pojeździe lub uwięzionym pod zawaloną kamienicą, czy inną konstrukcją. Co niezwykle ważne sprzęt ten jest nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny w użytkowaniu.

Pozostały sprzęt ratowniczy

Oczywiście na wyposażeniu służb ratowniczych znajduje się również szereg innych urządzeń wykorzystywanych podczas akcji ratunkowych. Do tych najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczyć należy różnego rodzaju detektory i mierniki. Przykładowo w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, stosuje się wykrywacz gazu pozwalający wykryć śmiertelnie niebezpieczny czad. Podczas prowadzenia reanimacji osoby poszkodowanej niezwykle pomocny jest przenośny zestaw do defibrylacji. Zastosowanie defibrylatora bardzo często pozwala przywrócić funkcje życiowe i ocalić poszkodowanego przed śmiercią.

Do nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w trakcie prowadzenia akcji ratowniczych zaliczyć należy również latarki led, szperacze oraz kamery termowizyjne. Podczas akcji poszukiwawczych służby ratunkowe korzystają też z geostereofonów. Tego rodzaju sprzęt znacząco ułatwia lokalizowanie osób zaginionych. Dzięki niemu ratownicy mogą szybciej udzielić pomocy, a tym samym zwiększyć szanse na przeżycie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*