Jak dbać o glebę na działce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znajomość rodzaju gleby

Gleba jest miejscem rozkładu szczątków roślinnych i zwierzęcych. Substancje odżywcze powstałe w wyniku rozpadu stanowią pożywkę m.in. dla roślin uprawnych. Żeby posadzone na działce rośliny były okazałe i dorodne trzeba określić posiadany rodzaj gleby i odpowiednio o nią zadbać. Większość roślin dobrze rośnie na glebach średnio ciężkich, bogatych w próchnicę, składniki pokarmowe oraz wodę. Zarówno zbyt twarde, jak i zbyt luźne podłoże może spowodować nieurodzaj. Istotne znaczenie ma także określenie poziomu zakwaszenia ziemi. Większość roślin źle toleruje mocno zakwaszone podłoże, dlatego należy dbać o to, by zawsze miało odczyn neutralny.

Działania poprawiające jakość gleby

Podstawową czynnością, którą należy regularnie wykonywać na działce, jest nawożenie. W zależności od preferencji stosuje się nawozy syntetyczne lub naturalne. Pierwsze działają zdecydowanie szybciej, jednak ich nieodpowiednie stosowanie może doprowadzić do przenawożenia ziemi. Produkty naturalne, takie jak kompost dostarczają więcej substancji odżywczych, jednak działają słabiej. W celu przyspieszenia rozkładu liści i resztek roślin warto stosować preparaty do rozkładu materii glebowej.

Do poprawy jakości gleby wykorzystuje się także torf i piasek kwarcowy. Dodanie torfu ułatwia ukorzenianie się roślin i dostarczanie do nich wody. Z kolei piasek kwarcowy skutecznie zwiększa przepuszczalność podłoża. Jeżeli ziemia ma odczyn kwaśny, niezbędne jest dodanie nawozów wapniowych. Trzeba pamiętać, że prawidłowe dbanie o glebę na działce jest ważne, ponieważ ułatwia uzyskiwanie obfitych plonów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*