Jak wybrać opony do pojazdów rolniczych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ciągniki rolnicze, kombajny i inne maszyny stosowane w gospodarstwach rolnych zazwyczaj poruszają się w trudnym terenie. Muszą przejechać po błotnistych łąkach i drogach gruntowych w złym stanie, ciągnąć dodatkowo ciężkie przyczepy. Dlatego też ich opony muszą być w perfekcyjnym stanie, by nie dochodziło do regularnego zakopywania się w błocie i niepotrzebnych problemów, oraz straty czasu. Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru nowego ogumienia do pojazdów rolniczych.

Opony na oś napędową

Współczesne traktory mają najczęściej napęd na wszystkie cztery koła. Starsze pojazdy miały jednak napędzaną jedynie tylną oś, a przednie koła służyły tylko do utrzymania pozostałej masy pojazdu oraz skręcania. Dlatego też z tyłu mieliśmy do czynienia z bardzo dużymi kołami oraz oponami z wyjątkowo agresywnym bieżnikiem. Przednie natomiast były niewielkie, a ich bieżnik był o wiele łagodniejszy. Wybierając nowe opony na koła napędowe, musimy przede wszystkim kierować się rozmiarem i szerokością. Parametry te możemy odczytać na brzegach starego ogumienia. Opony rolnicze są dziś o wiele tańsze niż kiedyś, więc na tych które będą napędzać pojazd absolutnie nie powinniśmy oszczędzać.

Oś skrętna i przyczepy

Wielu rolników uważa, że wystarczą im dobre opony na kołach napędowych. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Przede wszystkim dlatego, że stara i zużyta opona może po prostu pęknąć po najechaniu na kamień czy inną przeszkodę. Dlatego też na przednią oś traktora, bądź tylną kombajnu również powinniśmy regularnie kupować nowe opony. Najlepiej wraz ze zmiana ogumienia na osi napędzanej. To samo dotyczy przyczep, na której niejednokrotnie ładujemy nawet kilka ton płodów rolnych. Zamawiając nowe gumy przez Internet możemy od razu wziąć także np. opony do quadów, jeśli wykorzystujemy je w naszym gospodarstwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*