Jakie badania trzeba wykonać, aby móc kierować pojazdem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które ubiegają się o otrzymanie prawa jazdy kategorii B zobowiązane są przejść podstawowe badania, które wykluczają ewentualne przeciwwskazania medyczne do jego posiadania. Najważniejsze jest tutaj badanie okulistyczne. Dobry wzrok to podstawa, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń i nieprzewidzianych sytuacji na drodze. W trakcie badania lekarz sprawdza również równowagę oraz słuch. Przy okazji kandydat na kierowcę wypełnia również ankietę, która dotyczy jego stanu zdrowia.

Zawodowy kierowca

Badania, które wykonuje kandydat na kierowcę różnią się od tych, które zlecane są zawodowemu kierowcy. Ten drugi ma znacznie większy pakiet do wykonania, ponieważ zakres jego  odpowiedzialności jest większy. Dzieje się tak, ponieważ osoby, które zawodowo zajmują się prowadzenie pojazdu często transportują nie tylko ładunki (kierowcy ciężarówek), ale również pasażerów (kierowcy autobusów).

W związku z tym badania obejmują kilka dziedzin. Przede wszystkim okulistykę, ponieważ lekarza sprawdza, czy kierowca dobrze widzi. Następnie laryngologię, ponieważ osoba badająca ocenia słuch kierowcy. Później neurologię, ponieważ weryfikuje równowagę i koordynację ruchową kierowcy.

Istotną częścią są też badania psychologiczne, które pozwalają ocenić zachowanie badanego w trudnych sytuacjach. Ogólne testy umożliwiają ocenę kondycji kierującego. Dodatkowo można także wykonać badania pomocnicze np. EKG. Więcej o testach kierowców można dowiedzieć się na stronie: http://diagnozis.opole.pl/zakres-uslug/badania-kierowcow/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*