Jakie ćwiczenia powinno wykonywać nasze dziecko jeśli ma wadę postawy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wady postawy u dzieci to różne odchylenia od właściwej postawy ciała. Definiujemy ją jako taki układ odcinków ciała, który gwarantuje mu optymalną stabilność przy jednocześnie minimalnym wysiłku mięśniowym. Duże znaczenie ma tutaj również prawidłowe ułożenie wszystkich narządów wewnętrznych. W celu korygowania wad postawy stosuje się liczne ćwiczenia, które powinny być wykonywane przede wszystkim w warunkach domowych. Dodajmy, że istnieją też specjalne placówki edukacyjne zatrudniające rehabilitantów – przykładem jest choćby niepubliczne przedszkole w Warszawie.

Wszystko zależy od rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania

Wyróżniamy wiele wad postawy, ale do najbardziej powszechnych zaliczamy: odstające lub asymetryczne łopatki, plecy okrągłe, plecy wklęsłe, skoliozę, a także koślawe kolana i płaskostopie. W przypadku odstających łopatek najlepiej sprawdzają się proste ćwiczenia w postaci leżenia na plecach i unoszenia bioder oraz klęku podpartego z uginaniem rąk i mocnym ściąganiem łopatek. Z kolei przy asymetrycznych łopatkach pomaga siad prosty podparty z jednoczesnym prostowaniem ramion i wypychaniem bioder do przodu. Oto ćwiczenia idealne przy pozostałych wadach:

  • plecy okrągłe – zalecany jest siad klęczny i opady tułowia do przodu, leżenie przodem z rękami splecionymi dokładnie na karku i wykonywanie delikatnych skonów tułowia w tył, a ponadto unoszenie łokci przy jednoczesnym ściąganiu łopatek
  • plecy wklęsłe –  podstawowe ćwiczenia na plecy wklęsłe to m.in. prostowanie nóg w tył w trakcie wykonywania siadu podpartego i leżenie tyłem z ramionami wzdłuż tułowia oraz głową uniesioną bezpośrednio na podłożem (powinno temu towarzyszyć dotykanie dłońmi kolan)
  • skolioza – wymachiwanie ramionami w górę przy klęku podpartym, wykonywanie tzw. kociego grzbietu
  • koślawe kolana – ściskanie piłki między kolanami w pozycji stojącej
  • płaskostopie – wspinanie się na palcach i opad na całe stopy, wykonywanie stopami okrążeń przy skrzyżowanych nogach, zginanie podeszwowe stóp

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*