Kiedy powinieneś udać się na badania wzroku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wzroku to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych oczu i ich najlepszego funkcjonowania. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba je wykonywać częściej niż inne. Wtedy ważną sprawą jest by udać się jak najszybciej na dokładne badanie wzroku Poznań na szczęście posiada sprawdzonych okulistów, którzy z pewnością Ci pomogą. Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów, czas umówić się na wizytę u okulisty:

Zmiany w widzeniu

Jeśli zauważysz nowe pływaki lub błyski lub masz problemy z czytaniem lub widzeniem w nocy, zadzwoń do lekarza. Pływaki to małe plamki, które pojawiają się w polu widzenia; są one powszechne i nie wskazują na poważny problem. Błyski to smugi światła w polu widzenia, które zazwyczaj są nieszkodliwe, ale mogą być oznaką rozerwania lub odwarstwienia siatkówki. Jeśli masz problemy z czytaniem lub widzeniem w nocy, mogą to być oznaki jaskry – choroby oczu, która uszkadza nerw wzrokowy.

Nagła utrata wzroku

Jeśli masz nagłe zamazane lub zaciemnione widzenie, natychmiast wezwij lekarza. Nagła utrata wzroku może być spowodowana krwawieniem wewnątrz oka (zwanym krwotokiem szklistym), które może wystąpić w czasie ciąży lub po poważnym uderzeniu w głowę; wymaga ono natychmiastowego leczenia, ponieważ może prowadzić do ślepoty, jeśli pozostanie nieleczone przez zbyt długi czas. Nagła zmiana w wyglądzie jednego oka (np. obrzęk) może być również oznaką infekcji, która wymaga natychmiastowej opieki.

Zmiany w postrzeganiu kolorów

Zmiany w postrzeganiu kolorów są powszechne wraz z wiekiem, ale mogą również sygnalizować problem medyczny. Jeśli zauważysz, że kolory są mniej jasne lub żywe niż zwykle, lub jeśli masz problemy z rozróżnieniem pewnych odcieni czerwieni lub zieleni, może to być oznaką zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). AMD jest główną przyczyną ślepoty u osób starszych i może wystąpić w każdym wieku, jednak ma tendencję do szybszego postępu u osób po 60 roku życia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*